Baterie kuchenne – jak wybrać i kupić?

Baterie kuchenne to element wyposażenia, który odgrywa zarówno funkcjonalną, jak i dekoracyjną rolę. Producenci oferują ich szeroki wybór w różnych kolorach czy kształtach, dzięki czemu można dopasować je do indywidulanych potrzeb, jak i wyglądu pomieszczenia. Decydując się na zakup produktu, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, pozostawiając względy estetyczne na końcu listy kryteriów. Zdecydowanie ważniejsza jest ich funkcjonalność. Ze względu na ich intensywną eksploatację, należy także przemyśleć kwestię ergonomii oraz ekologii. Odpowiedni wybór baterii pozwala oszczędzać wodę, a właściwe tworzywo, z którego została wykonana umożliwia wygodne sprzątanie i dłuższą trwałość.

Rodzaje baterii kuchennych

Ze względu na sposób montażu wyróżniamy: naścienne i sztorcowe (stojące). Pierwsze należą do klasycznych rozwiązań, które stosowane są coraz rzadziej- montaż odbywa się bezpośrednio do rur znajdujących się w ścianie. Ewentualne wymiany czy naprawy usterek są jednak wymagające, ponieważ niezbędna jest ingerencja w strukturę ściany. Baterie sztorcowe, nazywane również stojącymi, umiejscawiane są w otworze blatu lub zlewozmywaka, a system, który łączy baterie z rurami znajduje się pod zlewozmywakiem, dzięki czemu jest niewidoczny. W związku z tym rozważając zakup wybranego modelu, należy wziąć pod uwagę ewentualne wymiany i ich konsekwencje. Obecnie częściej montowane są baterie sztorcowe.

Inne rodzaje baterii kuchennych

Poza modelami ściennymi i stojącymi dostępne są również inne rodzaje. Klasyfikacja uwzględnia materiał wykorzystany do ich produkcji (kompozytowe i chromowane), jak i sposób działania: jednootworowe oraz wielootworowe. Pierwsze działają na bazie jednego mechanizmu, który zarządza przepływem ciepłej i zimnej wody oraz wylewką. Drugie wyposażone są w dwa kurki oraz wylewkę- obecnie są coraz rzadziej stosowane, ponieważ trudniej regulować z ich pomocą strumień wody i temperaturę. Dostępne są również praktyczne i higieniczne baterie bezdotykowe i termostatyczne.

Dodatkowe cechy baterii kuchennych

Omawiając baterie kuchenne nie sposób nie wspomnieć o wylewce, czyli podstawowej jej części. To rurka, z której leje się woda. Wybierając model baterii, należy uwzględnić także odpowiednią wylewkę. Odpowiednie jej dopasowanie- na podstawie wielkości oraz liczby komór zlewu- zwiększa komfort zmywania naczyń. W związku z tym zarówno kształt, zasięg, jak i wielkość wylewki powinny odpowiadać parametrom zlewozmywaka. Specjaliści wskazują, że strumień wody wydobywający się z wylewki powinien być skierowany na centralną część zlewozmywaka. Na koniec pozostają względy estetyczne i dekoracyjne. W związku z tym dobierając baterię kuchenną, należy uwzględnić aranżację kuchni, szczególnie jej dopasowanie do elementów takich jak: uchwyty szafek czy elementy wykończeniowe, aby wspólnie tworzyły spójną całość.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
30 ⁄ 10 =