Jedno z najbardziej ruchliwych miejsce w kuchni to miejsce przy zlewie. Więc nie dziwi fakt, że jest to najszybciej ulegający zniszczeniu element kuchennego wyposażenia. Na przestrzeni lat każdy zlewozmywak może się dorobić dużej ilości plam i przebarwień. Kiedy w twojej głowie pojawia się myśl o wymianie zlewozmywaka na nowy, na pewno zastanawiasz się jak to przeprowadzić, bez angażowania dodatkowej ekipy pracowników.

Rodzaj zlewozmywaka

Istnieją dwa podstawowe rodzaje zlewozmywaków, które można zainstalować w swojej kuchni. Są to zlewy nakładane i wpuszczane. W tym artykule mam zamiar skupić się na pierwszym z tych typów. Takie zlewozmywaki mogą być zainstalowane wyłącznie na blatach, lub na krawędziach szafek. Montaż zlewu odbywa się poprzez jego wpuszczenie do otworu, który został wycięty w blacie szafie.

montaz-zlewuAby nie dochodziło do sytuacji, w których otwór jest za mały lub za duży, producenci mebli i zlewozmywaków opracowali jeden standard, którego wszyscy przestrzegają. Oczywiście, nie należy brać tego za pewnik, i przed dokonaniem zakupu, zawsze należy dokładnie sprawdzić wymiary zlewu i wymiar otworu w szafce.

Wyjmowanie starego zlewu

Pierwszym krokiem na długiej drodze montażu zlewozmywaka, jest wyjęcie starego zlewu. Przed rozpoczęciem tej czynności należy wykonać niezbędne prace instalacyjne, polegające na odcięciu dopływu wody do kranu i jeśli jest to potrzebne, demontażu baterii. Następnie należy odłączyć przewody doprowadzające wodę od kranu. Przewód ten znajduje się pod zlewozmywakiem. W dalszej części należy dokonać demontażu części odpływowej, czyli tak zwanego syfonu.

Pamiętaj że w syfonie będzie woda, dlatego zadbaj o to, aby umieścić pod nim puste wiadro, do wyłapania tejże wody. Kiedy wszystkie elementy instalacji zostały odłączone od zlewozmywaka, może zacząć go podnosić. Jeśli nie jest to tak łatwe jak się spodziewałeś, prawdopodobnie jest jeszcze jedna rzecz do wykonania. Być może zlew został przyklejony do blatu za pomocą silikonu, który stanowi jednoczesną izolację przeciwwilgociową. Jeśli tak, rozetnij silikon używając ostrego wysuwanego nożyka do tapet. Uważaj aby się nie skaleczyć.

Więcej szczegółów wraz z ilustracjami znajdziesz w serwisie internetowym producenta zlewozmywaków – Deante.pl.