Malowanie szafek kuchennych – nie takie straszne jak się wydaje!

Marzy Ci się nowa kuchnia. Przydałyby się nowe blaty, niezmącone odparzeniami po gorącym garnku i jednak nie takie ciemne, na których widać każdy okruszek. Denerwują Cię zacieki po tłuszczu, który niewinnie skapnął na front dolnej szafki, podczas smażenia frytek. Nie możesz patrzeć na zadrapania, które w narożnych meblach zostawił Twój ukochany kot. Nowa kuchnia Ci się marzy, bo jak na razie funduszy brak. Jest jednak na to sposób. Wystarczy farba, trochę chęci i odrobina… cierpliwości.
Jeżeli boisz się, że nie podołasz, prezentujemy najprostszy i najlepszy poradnik, jak szybko i sprawnie przemalować kuchenne meble. Podpowiemy, jakie farby i akcesoria wybrać. Pokażemy, że powierzchnia z okleiny to nie koniec świata. Zobaczysz także najlepsze metamorfozy naszych internautów. Zaczynamy!

1. Zanim pomalujesz meble, wybierz odpowiednią farbę

Rynek bardzo szybko odpowiedział na trend DIY. Sklepowe półki uginają się od farb przeznaczonych do malowania mebli. Najpopularniejsze kolory to biały i szary, które sprawią, że kuchnia zyskuje schludny wygląd. Takimi farbami pomalujesz nie tylko fronty, ale i ceramiczne płytki. Farby do malowania szafek dają satynowe wykończenie. Możesz nimi pomalować nie tylko drewniane tworzywo, ale także te, wykonane z płyty MDF i pokryte okleiną.

  • Pamiętaj! Oblicz dokładnie ile farby będziesz potrzebować. Aby dobrze pokryła ona powierzchnię, trzeba będzie nałożyć nawet trzy warstwy.

2. Zrób obchód!

Przed malowaniem szafek sprawdź, które fronty wyglądają najgorzej i będą wymagały największego zeszlifowania. Zdjęcie frontów z zawiasów ułatwi Ci malowanie i mycie. Sprawdź także, gdzie występują największe ubytki. Jeżeli okleina bardzo odchodzi, zedrzyj ją całkowicie. Pamiętaj jednak, by później zeszlifować z niej klej. Jeżeli okleina trzyma się dobrze, możesz ją spokojnie zostawić. Po malowaniu nie powinno być widać różnicy między tymi frontami.

3. Zeszlifuj!

Najważniejszym etapem w malowaniu mebli jest ich przygotowanie do nałożenia farby. To na tym etapie przyda się najwięcej cierpliwości. Mimo że chcesz jak najszybciej położyć farbę, pamiętaj, że nie będzie się ona dobrze trzymać, jeżeli po szlifowaniu nie odtłuścisz malowanej powierzchni. W tym celu potraktuj powierzchnię na przykład acetonem lub benzyną. Jeżeli pominiesz ten etap, po jakimś czasie kolor może zacząć się łuszczyć i brzydko odpryskiwać. Dopilnuj, by nie zostały żadne pyłki, które później mogłyby przebijać przez farbę.

4. Maluj!

Do malowania większych powierzchni, możesz użyć wałka. Jednak aby dotrzeć od zakamarka, weź mniejszy pędzelek. Pamiętaj, że o całości zawsze decydują detale, więc dopilnuj, by każdy fragment dokładnie pokryć farbą. Kładź jednak cienkie warstwy i stosuj się do zaleceń producenta farby, co do czasu jej schnięcia. Ostatnią wartę nałóż w jedną stronę, tak by później odbijające się we frontach światło nie ujawniło nieestetycznych bohomazów. Pamiętaj też, by malowana powierzchnia była w pozycji poziomej, by uniknąć zacieków farby.
Po wyschnięciu, zanim zamontujesz fronty zobacz, gdzie mogą się przydać nowe zawiasy lub prowadnice do szuflad. Całość dopełnią także nowe uchwyty do szafek. I gotowe! Wymarzona kuchnia już nie pozostanie w strefie marzeń, prawda?

 

Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.sniezka.pl/poradniki/porady-techniczne/malowanie-szafek-kuchennych-szybka-odmiana-kuchni-bez-remontu-poradnik

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
28 × 19 =