Kuchnia to pomieszczenie, którego ściany w sposób szczególny narażone są na zabrudzenia, szkodliwe działanie pary wodnej oraz wilgoci. Jak zabezpieczyć je przed codziennymi zagrożeniami? Sprawdź, jakie materiały najlepiej sprawdzają się na kuchennych ścianach i pomogą Ci zachować czystość w przestrzeni wspólnych posiłków i sercu rodzinnego życia.

Ceramika i kamień

Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w polskich kuchniach są tradycyjne ceramiczne płytki. Praktyczne i łatwe w utrzymaniu kafelki, dostępne są obecnie w bardzo wielu odsłonach, pozwalających na ich dopasowanie niemal do każdego wnętrza. Mogą stanowić neutralne tło dla ozdobnej zabudowy, zachwycać wzorzystymi detalami lub łudzić imitacją drewna lub szlachetnego kamienia. Do kuchennych aranżacji najlepiej wybierz płytki o gładkiej powierzchni, z których bez trudu usuniesz nawet uporczywe zabrudzenia.

Odporne tapety

Na kuchennych ścianach doskonale sprawdzają się również odporne na zmywanie tapety z włókna szklanego i winylu. Gładka, winylowa powierzchnia świetnie radzi sobie z zabrudzeniami i wilgocią, a nowoczesne tapety z włókna szklanego odporne są nawet na działanie ognia. Te ostatnie nadają się do wielokrotnego malowania, dlatego stanowią idealną alternatywa dla wszystkich miłośników zmian.

Szkło hartowane

Jeśli cenisz nowoczesne rozwiązania, płyta ze szkła hartowanego to pomysł dla Ciebie. Umieszczona nad blatem, świetnie zabezpiecza ściany i optycznie powiększa niewielkie przestrzenie. Możesz zdecydować się na przezroczystą, neutralną powierzchnię, taflę z kolorowego szkła lub zamówić płytę z dowolnie wybraną grafiką. Połyskujące szkło nada wnętrzu niepowtarzalny charakter i z pewnością przykuje uwagę każdego z gości.

Zmywalne farby

Choć wciąż wielu z nas trudno przekonać o skuteczności nowoczesnych technologii, specjalistyczne farby przeznaczone do malowania kuchni i łazienek, z powodzeniem przechodzą testy odporności – nawet na najtrudniejsze domowe zabrudzenia. Bez obaw możesz więc zastosować to najprostsze, ścienne rozwiązanie również w kuchennej przestrzeni. Podobnie, jak w innych pomieszczeniach, możesz też zdecydować się na wykonanie gładzi. Sprawdź, jaka gładź najlepiej sprawdzi się w Twojej kuchni na: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/wybieramy-gladz-do-kuchni.

Ciekawe efekty uzyskasz również, dzięki połączeniu materiałów o różnych fakturach. Przełam jednolitą powierzchnię gładzi, montując nad kuchenką szklaną płytę z ciekawą grafiką lub pokryj część ścian wzorzystymi płytami i ciesz się funkcjonalnością oraz wyjątkowym wystrojem Twojej kuchni.