Bluszcze i pigwowce – niewymagające rośliny ogrodowe, które pomogą wzbogacić każdą aranżację

Czasami borykamy się z odczuciem, że w naszym ogrodzie czegoś brakuje. Może razi nas puste miejsce, w które znakomicie wpasowałby się atrakcyjny soliter albo chcielibyśmy urozmaicić zbyt jednorodną strukturę żywopłotu. Zdarza się, że trawa nie rośnie w zacienionym miejscu i trzeba ją czymś zastąpić. Bywa i tak, że przeszkadza nam fragment ściany lub muru i marzymy o tym, aby utonął w miłej dla oka roślinności. Wszystkie te problemy mogą rozwiązać odpowiednio zaaranżowane bluszcze i pigwowce, które są roślinami o niskich wymaganiach, a przy tym atrakcyjnymi wizualnie.

Łatwe w uprawie odmiany bluszczu.

  • Bluszcz pospolity.

Jest to najpopularniejsza roślina pnąca w naszym kraju. Znajduje zastosowanie jako przyjaźniejsza w pielęgnacji alternatywa dla trawnika (przede wszystkim w miejscach zacienionych, gdzie pokrywa ziemię równomiernym kobiercem) oraz jako atrakcyjne okrycie ścian, murów i drzew. Walory estetyczne bluszczu wynikają przede wszystkim z pięknego ulistnienia. Jest to roślina mało wymagająca, cieniolubna i długowieczna. Jej szczególnym atutem jest fakt, iż jest to roślina zimozielona, a zatem zachowuje liście przez cały rok.

  • Winobluszcz trójklapowy. 

W przeciwieństwie do bluszczu pospolitego, pnącze to woli miejsca dobrze nasłonecznione, co należy wziąć pod uwagę planując jego rozmieszczenie. Roślina charakteryzuje się gładkimi liśćmi o intrygującym wyglądzie, które układają się w taki sposób, że dobrze chronią porastane obiekty przed deszczem. Walorem tej odmiany jest zdolność do wspinania się po niemal każdej powierzchni, nawet bardzo gładkiej.

  • Winobluszcz pięciolistkowy.

Roślina ta znana również jako „dzikie wino” rozwija się zarówno w miejscach zacienionych jak i bardziej słonecznych. Nieco gorzej od swych poprzedników wspina się na mury, przez co lepiej sadzić ją przy siatkach, płotach lub balkonach – tak aby mogła się swobodnie oplatać. Jest to roślina szczególnie odporna na zanieczyszczenia, dzięki czemu cieszy się dużą popularnością w miastach. Zielone liście jesienią przybierają piękną, czerwoną barwę

Pigwowce – rośliny tyleż urodziwe co mało wymagające.

  • Pigwowiec japoński.

Jest to gęsty, pokryty cierniami krzew. Pięknie kwitnący, może pełnić zarówno funkcję solitera jak i żywopłotu. Owoce pigwowca są bardzo zdrowe ze względu na znaczną zawartość witaminy C. Nadają się na przetwory i mogą z powodzeniem zastąpić cytrynę, jeśli dodamy je do herbaty, gdyż są wyjątkowo kwaśne.

  • Pigwowiec chiński.

Choć jest podobny do swego japońskiego krewniaka, pigwowiec chiński cieszy się większą odeń popularnością ze względu na jeszcze większą odporność na warunki glebowe i temperaturę. Może rosnąć na niemal każdym podłożu, nie toleruje jedynie ziemi kwaśnej. Nazywany również pigwowcem okazałym, dorasta do nieco większych od poprzednika rozmiarów, osiągając do 2 m wysokości.

  • Pigwowiec pośredni.

Ta odmiana pigwowca stanowi mieszankę obu poprzednio opisanych. Stosunkowo niski, lecz przy tym rozłożysty krzew, znakomicie nadaje się na żywopłot ze względu na długie, ostre kolce i gęstą, trudną do sforsowania strukturę.

Podsumowanie.

Zarówno bluszcze jak i pigwowce mogą być znakomitym uzupełnieniem naszego ogrodu. Oprócz niewątpliwych walorów dekoracyjnych i użytkowych są to rośliny niewymagające, a przez to tym bardziej warte zainteresowania – zwłaszcza, jeżeli chcemy cieszyć się pięknym ogrodem a nie mamy zbyt wiele czasu na jego doglądanie.

https://www.vidaron.pl/poradnik/niewymagajace-rosliny-ogrodowe-10-kwiatow-latwych-w-uprawie

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
21 − 13 =