Czym załatać ubytki w drewnianych powierzchniach?

Ubytki w drewnie mogą powstać przez wiele czynników. Najczęściej są to: duże różnice temperatur, uszkodzenia mechaniczne, pojawienie się korników. Meble, zwłaszcza antyki, mają często spore ubytki, które trzeba odpowiednio załatać, by nasz mebel wytrzymał przez kolejne lata. Poniżej podamy przykłady jak łatać ubytki w drewnianych powierzchniach.

Szpachla akrylowa

Wysokiej jakości szpachla akrylowa potrafi bardzo pomóc w trakcie renowacji starych mebli, ale także pozwoli zmniejszyć znacznie ubytki w drewnianej podłodze. Taki materiał jest odpowiedni do łatania zarówno drewna twardego, jak i miękkiego. Co ważne można nim również naprawiać meble drewnopodobne, czyli wykonane z płyt wiórowych. Odznacza się specjalnym składem – znajdziemy w nim m.in. terpentynę, która idealnie przyczepia się do powierzchni drewna, przez co dobrze je spaja. Dodatkowo posiada także mączkę kwarcową, która szybko twardnieje, co pozwala na łatwiejszą obróbkę w późniejszym etapie konserwacji. Jest to szpachla, która bardzo szybko wysycha oraz jest wyjątkowo odporna na szlifowanie i polerowanie. Co ważne po wyschnięciu nie pęka, dając prostą i łatwą do obróbki powierzchnię. Szpachle akrylowe produkowane są z myślą o ich dalszej obróbce, dlatego nie kruszą się. Najczęściej są od razu gotowe do użycia, dostępne w różnych odcieniach imitujących drewno. Można z łatwością dopasować je do odcienia mebli.

Etapy łatania ubytków z drewnie

Na początku powierzchnię, którą mamy załatać musimy dokładnie odczyścić. Najlepiej pozbyć się również tłustych plam – z tymi poradzimy sobie używając benzyny ekstrakcyjnej. Następnie z pomocą papieru ściernego – optymalna gradacja 100-220 – szlifujemy powierzchnię, pozbywając się nierówności, a także resztek lakieru. Po dokładnym odpyleniu przechodzimy do łatania powierzchni. Szpachlę nakładamy płasko, najlepiej do grubości 4 mm i pozostawiamy do wyschnięcia. Przy dużych ubytkach tę część należy powtórzyć. Następnie czekamy około 2-3 godziny do całkowitego wyschnięcia. Po jej wyschnięciu i utwardzeniu szlifujemy powierzchnię oraz odkurzamy z pyłu. Całość należy odpowiednio zaimpregnować, np. lakierem do drewna lub lakierobejcą.
W przypadku naprawdę głębokich ubytków, do środka drewna wprowadza się przeźroczysty materiał podobny do żywicy drewnianej. Musi on zastygnąć, by później można go było zmatowić i polakierować. Przy drewnie, w którym zagnieździły się korniki ten materiał sprawdzi się równie dobrze. Niezależnie od użytego wypełniacza drewno musimy dodatkowo zabezpieczyć. Więcej informacji na temat łatania ubytków w drewnie znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Vidaron: https://www.vidaron.pl/poradnik/wypelnianie-ubytkow-w-drewnianych-powierzchniach

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
9 × 2 =