Jak dobrać kolor dachu – niezbędne informacje

malowanie kolorowych dachów

Elewacja a kolor dachu… To zagadnienie spędza sen z powiek niejednemu przyszłemu posiadaczowi domku jednorodzinnego. Nic jednak dziwnego, wszak to przede wszystkim te dwie kwestie decydują o wyglądzie budynku i tym, jak się będzie komponował z otoczeniem. Podczas podejmowania decyzji kryterium nadrzędnym powinien być oczywiście gust właściciela, nie można jednak pomijać ogólnie przyjętych zasad i wskazówek, a także lokalnego planu zagospodarowania przestrzeni.

Kolor dachu a elewacja

Planując budowę, a nawet remont domu, warto w pierwszej kolejności zapoznać się z lokalnym planem zagospodarowania przestrzeni. Informacje na jego temat z łatwością uzyskamy w gminie i w ten sposób dowiemy się czy w danym rejonie istnieją jakieś obostrzenia dotyczące estetyki budynków, czy też nie. Warto tu podkreślić, że choć na pierwszy rzut oka takie zalecenia wielu osobom wydadzą się zwykłym naruszeniem wolności, to zwykle stoją za nimi względy praktyczne. Lokalny plan zagospodarowania przestrzeni pozwala bowiem uniknąć sytuacji, kiedy jakaś osoba stawia budynek kompletnie nieprzystający do obowiązującego na danym terenie i kanonu i, tym samy, szpeci okolice. Dopiero po uzyskaniu informacji dotyczących ewentualnych regulacji prawnych, możemy przystąpić do projektowania domu. Tutaj, w pierwszej kolejności wypada podkreślić, że dach powinien być potraktowany jako zasada nadrzędna. O ile bowiem kolor elewacji możemy zmieniać co kilka lat, o tyle wymiana pokrycia dachowego jest przedsięwzięciem na tyle kosztownym i skomplikowanym, że zwykle planuje się ją raz na kilkadziesiąt lat. Co za tym idzie, dachówka w pewnym stopniu determinuje i zawęża wybór barwy na elewację.

Kolor dachu a kolor okien

Dom powinien tworzyć jedną, spójną całość, dlatego każdy, nawet najdrobniejszy szczegół powinien być dokładnie przemyślany. Jeśli chodzi o stolarkę okienną, to, najprościej rzecz ujmując, do starych lub rustykalnych, stylizowanych domów najlepiej będą pasować modele drewniane lub w naturalnym, brązowym kolorze. W domach skandynawskich świetnie będzie się prezentować biała stolarka otworowa, zwłaszcza w zestawieniu z urokliwą czerwoną fasadą. Z kolei w budownictwie nowoczesnym możemy sobie pozwolić na o wiele więcej swobody. Doskonałym wyborem będą tutaj okna PCV lub aluminiowe w kolorze szarym lub grafitowym. Popularne, duże przeszklenia nadadzą bryle lekkości i wprowadzą do wnętrz dużo światła, dlatego z powodzeniem można stosować w takich budynkach odważniejsze kolory dachu, popielaty, stalowy, a nawet granatowy. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.rafil.pl/jak-wybrac-kolor-dachu-porady-eksperta/

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
24 ⁄ 8 =