Jak naprawić uszkodzony tynk elewacyjny?

Choć to wnętrze naszego domu zazwyczaj jest dla nas najbardziej istotne ponieważ spędzamy w nim czas, fasada także nie jest bez znaczenia. Gdy planujemy wygląd elewacji, jej kolor i pokrycie wychodzimy z założenia, że ma nam to posłużyć przez naprawdę długi okres czasu. Jednak tak naprawdę nie jesteśmy w stanie ustrzec się przed pewnymi uszkodzeniami, które w miarę upływu czasu pojawią się na jej powierzchni. Są one zupełnie normalnym zjawiskiem i już na samym początku powinniśmy się z nimi niejako pogodzić. Warto natomiast wiedzieć jak ewentualnie je naprawić, jaki jest tego koszt i czy takiej naprawy możemy dokonać samodzielnie.

Jak może dojść do uszkodzenia tynku elewacyjnego?

Takie uszkodzenia zazwyczaj pojawiają się w trakcie zwyczajnych czynności. Przykładowo wystarczy już oparcie roweru kierownicą o jego powierzchnię, aby powstał jakiś ubytek. Czasem przejeżdżanie dużymi maszynami obok domu sprawia, że jakiś róg elewacji zostanie ukruszony. Takich sytuacji nie da się uniknąć. Równie poważne mogą okazać się dla nas również pęknięcia tynku, na które czasem nie zwracamy nawet uwagi. Tymczasem jeśli powiększają się one z czasem, mogą stanowić pewne zagrożenie dla budynku i jego użytkowania. Dlatego powinniśmy starać się naprawiać nie tylko bardzo widoczne ubytki, ale także pojedyncze spękania. Im szybciej zostaną one usunięte, tym mniej ostatecznie pracy będzie nas to kosztować.

Wiele uszkodzeń zatem powstaje przede wszystkim przez zaniedbanie. Nie możemy jednak zapominać także o tym, że na elewację cały czas oddziałują różnego rodzaju czynniki atmosferyczne. Nie mamy wpływu na grad czy też silne wiatry, które będą powodowały zniszczenia. Warstwa elewacji jest warstwą ochronną domu dlatego zupełnie naturalną koleją rzeczy jest to, że z czasem pojawiają się w niej ubytki.

Czy naprawę tynku można wykonać samodzielnie?

Większość tego typu prac wolimy oczywiście wykonywać sami, ponieważ tak jest taniej. Na szczęście naprawa tynku elewacyjnego nie jest aż tak skomplikowana, abyśmy nie mogli tego zrobić w pojedynkę.

Naprawa pęknięć tynku powinna zacząć się od lekkiego powiększenia szczelin. Nie powinniśmy jednak przesadzać w tym zakresie, ponieważ wówczas moglibyśmy zagrozić konstrukcji całej elewacji. Gdy uzyskamy już do takiego spękania odpowiedni dostęp, wówczas musimy je odpowiednio oczyścić. Mowa tutaj oczywiście o usunięciu jakichś pyłów i brudów, które zazwyczaj lubią gromadzić się w szczelinach.

Ubytki tego typu można naprawiać między innymi za pomocą akrylu. Można jednak posłużyć się także odpowiednią masą naprawczą. Ziarnistość wybranego przez nas materiału powinna być dość podobna do tej, którą ma już oryginalnie położony tynk. Jeśli wybierzemy odpowiedni produkt, wówczas możemy dziurę dokładnie załatać i pozostawić ją do wyschnięcia na pewien czas. Kolejnym krokiem jest oczywiście pomalowanie naprawianego miejsca przy pomocy farby fasadowej. Ważne jest tutaj także to, aby wybrać jej odpowiedni odcień, jak najbardziej zbliżony do oryginalnego.

Poczytaj więcej na https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/naprawa-uszkodzonego-tynku-na-elewacji-porady-eksperta

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
8 × 30 =