Jak odpowiednio zabezpieczyć drewno w ogrodzie – poradnik

zabezpieczone meble w ogrodzie

Drewno to naturalny materiał, który jest powszechnie stosowany do budowy tarasów, ogrodzeń, a także mebli ogrodowych. Żeby drewniane elementy wyglądały efektownie i cieszyły oko przez długi czas, muszą zostać odpowiednio zabezpieczone przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Preparaty używane do zabezpieczenia drewna

Wiele osób zastanawia się czym zabezpieczyć drewno w ogrodzie, aby jak najdłużej zachowywało swój szlachetny wygląd. Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ponieważ w sprzedaży dostępnych jest wiele różnych preparatów. Najbardziej powszechne jest stosowanie impregnatów, czyli środków nakładanych bezpośrednio na surowe drewno. Podstawowym zadaniem tego rodzaju produktów jest ochrona przed wilgocią, a także rozwojem grzybów i pleśni. Niektóre impregnaty zawierają substancje wspomagające leczenie zainfekowanego drewna lub barwniki zabezpieczające je przed szarzeniem i niekorzystnym działaniem promieniowania UV. Innym popularnym sposobem na zabezpieczenie drewna na zewnątrz jest użycie lakierobejcy. Jest to preparat, który tworzy na jego powierzchni trwałą powłokę chroniącą przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Do ochrony drewna ogrodowego służą również tradycyjne lakiery bezbarwne lub barwione, a także oleje. Pierwsze charakteryzują się dużą trwałością, drugie efektownie podkreślają naturalny wygląd drewna, jednak należy je stosować raz do roku.

Jak prawidłowo impregnować drewno

Żeby taras, ogrodzenie, czy też meble prezentowały się efektownie, trzeba wiedzieć nie tylko czym, ale i jak zabezpieczyć drewno w ogrodzie. Pierwszym zadaniem jest odpowiednie przygotowanie drewnianej powierzchni. Chodzi tu przede wszystkim o usunięcie wszelkich zabrudzeń i zanieczyszczeń. W przypadku występowania tłustych plam należy usunąć je za pomocą benzyny ekstrakcyjnej. Występujące nierówności trzeba wygładzić papierem ściernym, a następnie odpylić. Impregnacja drewna w ogrodzie powinna być przeprowadzana wyłącznie wtedy, gdy panują odpowiednie warunki atmosferyczne. Optymalna temperatura powietrza do wykonywania tego rodzaju czynności wynosi od 5 do 25 stopni Celsjusza. Warto pamiętać, że impregnacji może być poddawane jedynie suche drewno, którego wilgotność nie przekracza 25 procent. Nie zaleca się rozpoczynać prac ogrodowych o poranku, gdy na drewnianych elementach zalega rosa. Preparat nakłada się pędzlem, długimi, płynnymi ruchami wzdłuż usłojenia. Należy unikać nakładania zbyt grubej warstwy, aby zmniejszyć ryzyko występowania pęknięć i odprysków. Sposób zabezpieczania drewnianych elementów będzie się nieznacznie różnił w zależności od rodzaju zastosowanego preparatu. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-i-czym-zabezpieczyc-drewno-w-ogrodzie-porady-eksperta

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
17 ⁄ 1 =