Kuchnia bez okna – czyli jak z zamkniętej powierzchni stworzyć ciekawe pomieszczenie

Rzadkością są wnętrza bez okien. Wielu z nas w obawie przed lękiem zamkniętej przestrzeni mimo wszystko, decyduje się na pomieszczenia z oknami ze względu na chęć wietrzenia powierzchni, czy dostęp do naturalnego światła w ciągu dnia, jednak są wyjątki od reguły. Brak okien w kuchni może też wynikać z przebudowy. Przyjrzyjmy się pomysłom na aranżacje zamkniętych kuchni bez okien, które są na tyle przytulne i wygodne, że przygotowywane w ich wnętrzu posiłki i samo przebywanie, będzie istną rozkoszą.

 

Kuchnia bez okna – fantastyczne pomysły na aranżacje

  • Opcją numer jeden jest zastosowanie szklanych przegród

Dzięki temu mała kuchnia w bloku bez okna zyska na przenikaniu światła z sąsiedniego pomieszczenia, a jednocześnie wnętrze zostanie odizolowane. Taki rozwiązanie świetnie sprawdzi się w kuchniach przechodnich lub wnękowych.

  • Kolejnym pomysłem jest użycie przesuwnych drzwi lub ścianek działowych

I tak w zależności od preferencji drzwi przesuwne mogą być całkowicie lub też częściowo przezroczyste. Na przykład jeśli tuż obok kuchni mamy salon, to wówczas zastosowanie częściowego odgrodzenia matowymi lub półprzezroczystymi zasłonami okaże się dobrym rozwiązaniem.

  • Propozycją na zamkniętą kuchnię bez okna będzie zainstalowanie okna wewnętrznego lub pawęża

Dzięki temu uzyskamy dostęp do światła z pomieszczenia obok i zyska ona na komforcie. Jeśli natomiast kuchnia jest połączona z pokojem dziennym, wtedy okno powinno zostać stworzone pod sufitem jako pawęż.

  • Użycie otworu lub portalu w ścianie w kuchni bez okna

Ciekawym sposobem na zachowanie dostępu do światła i świeżego powietrza jest utworzenie otwartego przejścia, portalu, czy łuku w ścianie.

 

Jakie triki zastosować w wąskiej kuchni bez okna?

– By oświetlić kuchnię bez okien najlepiej zastosować białe lampy widmowe, które wiernie oddają naturalne światło

– Zdecydujmy się na jasne kolory ścian i tapet, które optycznie powiększą nam metraż kuchni

– Zastosowanie kilku lampek, a nie jedynie jednego żyrandola może mieć istotne znaczenie, gdy chcemy równomiernie oświetlone i wizualnie większe pomieszczenie. Najlepiej, gdy sprytnie będą ukryte pod meblami lub we wnękach

– Źródło światła mogą też stanowić żółte lub pomarańczowe akcenty w postaci lamp, które będą erzacem na brak światła słonecznego, czy też detale w postaci obrazów, czy zasłon w tych barwach

– Fototapety, czy tapety imitujące przestrzenie, ulice, krajobrazy też są mile widziane w małych kuchniach bez okien

– Możemy pokusić się o pomalowanie fałszywego okna, czy umieszczenie na jednej ze ścian dużego lustra w ramie, które również zmaksymalizują nam przestrzeń kuchenną

– Aby zamknięta kuchnia bez okna zyskała na lekkości, postawmy na obfitość błyszczących dodatków i powierzchni – na przykład szklane detale, błyszcząca mozaika, czy połyskujące ramy obrazów.

– By nie dopuścić do rozwoju pleśni i by przez pomieszczenie mogły rozprzestrzeniać się aromaty najlepiej, aby kuchnia miała otwór wentylacyjny z dobrym systemem przepływu powietrza. Klimatyzatory, czy wentylatory nie zastąpią okna, jednak napędzają powietrze we wnętrzu, a w kombinacji z systemem wymuszonej wentylacji stwarzają komfortowe warunki dla zamkniętej kuchni bez okna.

Dowiedz się więcej z przewodnika na https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/jak-urzadzic-kuchnie-bez-okna-porady-eksperta

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
11 + 26 =