Obudowa konstrukcji drewnianych płytami gk – poradnik

Czy można obudować konstrukcję drewnianą płytami gipsowo-kartonowymi?

Płyty gipsowo-kartonowe zazwyczaj montuje się ścianie murowanej. Jest to powszechna praktyka, stosowana w wielu budynkach. Jednak nie jest to jedyna możliwość w tym względzie. Suchą zabudowę można zastosować bowiem również na konstrukcje drewniane i nie jest to wcale tak rzadkie działanie, jak mogłoby nam się wydawać. W gruncie rzeczy jest kilka powodów, dla których możemy podjąć właśnie taką decyzję. Warto się im bliżej przyjrzeć.

Kiedy warto zdecydować się na zastosowanie płyt gk do drewna?

Jednym z takich powodów dla których możemy chcieć przykręcić płyty gk do powierzchni drewnianej, jest pomysł na aranżację wnętrza. Konstrukcje nośne wykonane z drewna, bardzo często posiadają świetny walor dekoracyjny. Trzeba jednak przyznać, że nie zawsze są one zgodne z koncepcją, jaką my mamy na to miejsce. Możemy oczekiwać zupełnie innego efektu wizualnego. Odkryte przez nas drewno może również po prostu nam się nie podobać. W takich sytuacjach warto postawić na zamocowanie płyt gk do konstrukcji drewnianej. To szybko sposób na jej zakrycie, montaż jest niezwykle prosty. Po takim zabiegu otrzymujemy natomiast idealnie gładką ścianę, która pozwala nam na zrealizowanie zupełnie innych pomysłów w tym zakresie.

Kolejna kwestia to natomiast ochrona konstrukcji drewnianych, które są także zazwyczaj konstrukcjami nośnymi. Dzięki płytom gk jesteśmy w stanie ochronić je między innymi przed działaniem drewna. Poza tym chronimy je wówczas również przed uszkodzeniami mechanicznymi. Oczywiście sama płyta jest również na nie narażona i zapewne niejednokrotnie zostanie naruszona jej konstrukcja. W tym wypadku jesteśmy jednak w stanie dość szybko to naprawić, przykładowo przy użyciu mas szpachlowych.

Jakie płyty gk wybrać do konstrukcji drewnianych?

Płyty gk w tym wypadku pełnią zatem bardzo ważną funkcję ochronną, a przy okazji niejako dekoracyjną. Dlatego należy baczną uwagę zwracać przede wszystkim na ich właściwości, a nie wygląd, który zazwyczaj jest bardzo standardowy. Bez wątpienia w przypadku drewna najważniejszą kwestią ochrony, jest ognioodporność. Nie musimy przesadnie głowić się nad tym, jaka płyta gk do drewna sprawdzi się w tym zakresie. Są one bowiem oznaczane przez producentów kolorem czerwonym bądź też różowym. Są one dużo odporniejsze na ogień niż standardowe płyty. Dlatego gdyby wybuchł pożar, zapewnią one przez dość długi czas ochroną naszym konstrukcjom nośnym.

Jeśli natomiast chcemy aby płyta była odporniejsza na uszkodzenia, to najlepiej jest wybierać te grubsze. Niektóre z nich mają nawet 15 mm grubości, dlatego mogą lepiej sprawdzić się w tej sytuacji. Możemy zdecydować się alternatywnie również na płyty gipsowo-wiórowe, które są solidniejsze i bardziej odporne na takie uszkodzenia.

Drewno niezbyt dobrze znosi również wodę. Jeśli chcemy by płyta chroniła je przed nią, wówczas powinniśmy zakupić tę w kolorze zielonym. Bardzo dobrze sprawdza się ona tam, gdzie panuje podwyższona wilgotność. Przykładowo można ją wykorzystać w suterenach kamienic, gdzie często mamy z tym do czynienia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej koniecznie przeczytaj
https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/obudowa-konstrukcji-drewnianych-plytami-gk-o-czym-pamietac

 

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
6 − 3 =