Odpowiednie łączenie sufitu podwieszanego ze ścianką działową z płyt gk – poradnik

Budowanie ścianek działowych i sufitów podwieszanych to coraz popularniejszy sposób wykańczania wnętrz. Aby stworzona konstrukcja była stabilna i bezpieczna, konieczne jest użycie odpowiednich materiałów, a także unikanie podstawowych błędów. W związku z tym, że wiele osób nie wie jak prawidłowo łączyć sufit podwieszany ze ścianką działową, warto przybliżyć najważniejsze zasady.

Budowa stelaża i łączenie poszczególnych elementów

Wykonawca, którego zadaniem jest stworzenie ścianki działowej z płyty gipsowo-kartonowej oraz sufitu podwieszanego, powinien dobrze zaplanować swoją pracę i zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia oraz elementy wyposażenia. W pierwszej kolejności zaleca się postawienie ścianki. Prawidłowo wykonana konstrukcja, powinna być zamocowana zarówno do podłogi, jak i do stropu. Dopiero gdy ten etap prac jest zakończony, można przystąpić do budowy podwieszanego sufitu. Do jego stworzenia potrzebne będą profile przyścienne, nośne oraz blachowkręty. Profile przyścienne do ścian murowanych mocuje się za pomocą kołków rozporowych. W sytuacji, gdy ścianka działowa została wykonana z regipsów, zamiast kołków należy użyć blachowkrętów. Kiedy profile przyścienne znajdują się na swoim miejscu, wykonawca rozpoczyna tworzenie konstrukcji nośnej. Konstrukcja nośna mocowana jest do profili przyściennych. W celu poprawy jest stabilności i wytrzymałości, zaleca się użycie także profili słupkowych przytwierdzanych do stropu. Po ukończeniu tej części prac można przystąpić do mocowania regipsów sufitowych za pomocą blachowkrętów. Aby łączenie płyt gk sufit ściana było niewidoczne, miejsca styku należy wykończyć za pomocą specjalnej masy szpachlowej.

Błędy, których należy unikać

Wielu wykonawców najpierw decyduje się na stworzenie sufitu podwieszanego, a dopiero później podejmuje się budowy ścianek. To często popełniany błąd, który ma poważne konsekwencje. Montaż ścianki działowej do sufitu podwieszanego sprawia, że cała konstrukcja jest mało stabilna i może stwarzać realne zagrożenie podczas użytkowania. Dodatkowym problemem jest słaba izolacja akustyczna. Najlepsze parametry akustyczne uzyskuje się w momencie, gdy ścianka działowa łączy się bezpośrednio z elementem konstrukcyjnym budynku, takim jak żelbetonowy strop. Ścianka działowa do sufitu podwieszanego może być mocowana wyłączenie w sytuacji, gdy zleceniodawca wcześniej wykonał sufit, a dopiero po czasie zdecydował się na postawienie dodatkowej ściany. Optymalnym rozwiązaniem w takim przypadku jest usunięcie części poszycia z płyt kartonowo-gipsowych i wstawienie w to miejsce ścianki zamocowanej do stropu. Dopiero po jej przytwierdzeniu można przystąpić do uzupełniania braków i łączenia całej konstrukcji. Chociaż wykonanie takich czynności wymaga dodatkowych nakładów pracy, daje najlepsze rezultaty. Aby miejsce łączenia ściany i sufitu nie pękało, zaleca się użycie taśmy wzmacniającej oraz masy szpachlowej zawierającej włókna celulozowe i modyfikowanej tworzywami sztucznymi. Dobrym rozwiązaniem jest również użycie elastycznego akrylu przeznaczonego do płyt gipsowo-kartonowych.

Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/laczenie-sufitu-podwieszanego-ze-scianka-dzialowa-z-plyt-gk-instrukcja

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
9 + 4 =