Ozdoby świąteczne – krok po kroku

Tworzenie szopki betlejemskiej to często wspomnienie sprzed wielu lat – z okresu dzieciństwa. Do dziś uczniowie szkół podstawowych wykonują w okresie bożonarodzeniowym świąteczne stajenki. Warto włączyć ten zwyczaj do domowych tradycji i wspólnie z rodziną przygotować taką szopę. Jak to zrobić i co jeszcze można wykonać z drewna, by podkreślić wigilijną atmosferę?

Bożonarodzeniowa szopka z drewna

Do przygotowania konstrukcji szopki w głównej mierze będą potrzebne drewniane deski i listwy. Można je nabyć w większości sklepów remontowo-budowalnych. W zależności od tego, jak duża ma być chatka, trzeba wymierzyć 3 odpowiedniej wielkości kwadraty. Największy posłuży za podstawkę. Z kolei dwa mniejsze stworzą dwuspadowe sklepienie dachu, które trzeba złączyć klejem. Dach można oprzeć na kolumnach z drewnianego walca lub po prostu listwy. Elementy mniejszych konstrukcji można montować klejem. Przy dużych szopkach poszczególne elementy warto połączyć wiertarko-wkrętarką.

Gdy konstrukcja jest już gotowa, należy przejść do jej wypełniania i urządzania. Podstawkę oraz dach należy wyłożyć siankiem. W rogu stajenki pod sianem lub przy sklepieniu dachu zamontować małą latarkę lub żarówkę na baterie. Wedle uznania do dekoracji można użyć naturalnych elementów jak gałązki drzew, szyszki żołędzie oraz sztucznych np. brokaty, lampki, łańcuchy. Świętą rodzinę, 3 króli oraz zwierzęta można kupić gotowe lub wykonać samemu z modeliny, drewna lub tektury i filcu. Na końcu z kartonu warto wyciąć gwiazdę betlejemską, okleić ją złotym lub srebrnym materiałem bądź papierem samoprzylepnym i przyczepić do dachu za pomocą drucika dekoracyjnego.

Świąteczny świecznik z drewna

W wielu domach podczas kolacji wigilijnej zawsze na stole musi tlić się żywy płomień. Wiele sklepowych świeczników potrafi odebrać pomieszczeniom cały wdzięk i świąteczny charakter. Ponadto często okazują się niestabilne, a nawet dziurawe i ostatecznie cały wosk ląduje na obrusie. Warto, więc własnoręcznie przygotować taki świecznik.

Doskonale nada się do tego drewno. Do pionowego świecznika, na którego końcu zamieści się małe zapachowe świeczki, należy wykorzystać 3 nieduże pnie brzozy. Są bardzo estetyczne i upiększą wystrój wnętrza. Pieńki należy oczyścić, a na górze otwornicą bądź frezarką wywiercić odpowiednio duże i głębokie dołki. Dla ozdoby i stabilizacji pnie można związać jutowym sznurem i przyozdobić gałązkami sosny oraz małymi szyszkami. Więcej pomysłów znajdziecie w poradniku przygotowanym przez firmę Vidaron: https://www.vidaron.pl/poradnik/swiateczne-ozdoby-z-drewna-zrob-to-sam

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
39 ⁄ 13 =