Zbudowałeś dom i zastanawiasz się na jaki kolor pomalować elewację? Czym się kierować w wyborze koloru idealnego? Jak uniknąć błędów w tej delikatnej kwestii? Architekci prześcigają się w pomysłach na projekt domu marzeń – czy piętrowy, czy to parterowy, z jednym, albo dwoma garażami – ich wyobraźnia zdaje się nie mieć limitu. Jednak w jednym są zgodni, co widać na rozmaitych wizualizacjach. Jasne kolory są pożądanym punktem elewacji zewnętrznej domu. Barwy stonowane są uniwersalne i bezpieczne. Pozwalają na większą aranżacyjną fantazję przy wyborze dekoracyjnych elementów ogrodu. Biały czy też jasny kolor odpręża, relaksuje i koi zmysły. A to jedno z podstawowych zadań, jakie powinien spełniać dom.

Jasne kolory zawsze w modzie

Elewacja zewnętrzna w jasnych kolorach to nie efekt chwilowej mody. Takie barwy to klasyka, która szybko nie przeminie. Biel dodaje elegancji i szyku. Podkreśla i uwypukla drobne architektoniczne elementy. Zachowuje się jak baza dla inwencji dekoratora. Dobór kolorów zależy od naszego doświadczenia w wykańczaniu domu. Zbyt ciemne odcienie mogą przeistoczyć marzenia o eleganckiej, stylowej, nowoczesnej rezydencji w sen o hiszpańskiej hacjendzie, rodem z filmów o Zorro. Skądinąd uroczej lecz czy pasującej do willowego osiedla na obrzeżach miasta?

Jasna strona elewacji budynku

Optymalnym wyborem będą kolory jasne, przyjemne dla zmysłów. Udowodniono, że oprócz właściwości relaksujących, mają też moc kojącą i odprężającą. Jasne, ciepłe, neutralne barwy, jak wszelkie złamane biele – śmietankowy, piaskowy, kremowy, jaśminowy, kość słoniowa, słomkowy, miodowy i wiele, wiele innych współgrają doskonale z naturą. To właśnie w jej centrum stoi dom. Dlatego nie należy jej dominować. To ona, bowiem tak bardzo nas urzekła, że zainspirowała do zamieszkania w tej, a nie innej okolicy. Wykańczając dom współgrający z naturą, pomalujmy elewację właśnie w kolorach natury. Te barwy zachęcą do ustawienia kwiatów na zewnętrznych parapetach czy lampionów na schodach wejściowych. Jasne barwy pozwalają na zabawę kolorystyczną w dodatkach, a czasem nawet na nieposkromione szaleństwo, jak podłoga tarasowa w etniczne wzory, czy kipiące soczystą czerwienią pokrycie dachowe. Mogą też być doskonałym tłem dla dostępnych na rynku materiałów wykończeniowych, takich jak kamień, cegła czy drewno.