Szerokie zastosowanie farb akrylowych

Farby akrylowe to najpopularniejsze emulsje wykorzystywane do malowania ścian. Zawierają w sobie tzw. żywice poliakrylowe, w których są zawieszone drobinki pigmentu. Farby te pojawiły się w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Ich szerokie zastosowanie umożliwia duży zakres modyfikacji. Dlatego zaczęto je wykorzystywać również w malarstwie i poligrafii.

Wygoda używania farb akrylowych polega na tym, że farby te są na bazie wodnej, mają mniej ostry zapach od olejnych i nie trzeba stosować do nich rozcieńczalników organicznych. Rozpuszczalnikiem jest woda, dzięki czemu są one bardziej przyjazne środowisku niż inne farby. Poza tym można regulować ich gęstość oraz łatwo się mieszają (z reguły do jasnej farby dodajemy ciemną). Trzeba pamiętać, że do farby akrylowej najlepsze są pędzle z włókien syntetycznych, farba lepiej się rozprowadza. Muszą one być cały czas zanurzone w wodzie, inaczej ciężko będzie usunąć zaschniętą farbę akrylową. Farby te trochę gorzej znoszą wilgoć, dlatego są najlepsze do sypialni oraz pokojów dziennych.

Najciekawsze użycia farb

Najciekawsze użycie farb akrylowych to farby używane w malarstwie. Do niektórych dodaje się gumy arabskiej, aby farba miała lepszą konsystencję. Farby akrylowe są polecane dla artystów, którzy lubią malować szybko i ekspresyjnie. Faktura farby jest widoczna, co nadaje obrazowi swoisty urok. Zależnie od konsystencji, farby akrylowe mogą przypominać zarówno akwarele jak i farby olejne. Proces malowania farbami akrylowymi jest ciekawym zjawiskiem, gdyż można przedłużać ich schnięcie (normalnie około 15 minut) spryskując obraz wodą lub malując na lekko wilgotnym podłożu. Można też w pełni mieszać kolory i dokonywać retuszy, chociaż trudno o wrażenie ulotności. Artyści znani z użycia technik akrylowych to Mark Rothko, Jackson Pollock czy Andy Warhol (sławna podobizna Marylin Monroe). Ich wyraziste obrazy są bardzo charakterystyczne.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
24 ⁄ 6 =