Czy warto posadzić pnącze przy ścianie domu? Długa lista zalet takiego rozwiązania sugeruje, że tak. Niestety, pnącza na elewacji bywają postrzegane jako źródło problemów. Większość to stereotypy, niemające potwierdzenia w rzeczywistości. Warto się z nimi rozprawić i przysłużyć popularyzacji tych specyficznych, aczkolwiek bardzo wartościowych gatunków flory.

Czas, by posadzić pnącza na elewacje

Ściana pokryta zielenią wygląda pięknie i oryginalnie. Wpływa pozytywnie na odbiór ogrodu, pnącze na elewacji sprawdza się szczególnie na małych działkach. Ich właściciele mają ograniczone pole do działania, zwłaszcza jeżeli chodzi o sadzenie roślin. Pnącze to wyrazisty akcent przydomowej przestrzeni, nie zajmuje dużej przestrzeni, a z uwagi na wysokość nie musi rywalizować z innymi gatunkami o dostęp do promieni słonecznych. Wbrew przytaczanym niekiedy argumentom, pnącze nie szkodzi ścianie czy fundamentom domu. Trzeba jednak pamiętać o utrzymaniu elewacji w dobrym stanie lub rozłożeniu rośliny na podporach, ustawionych w niewielkiej odległości od muru. Pnącza pobierają wodę z gruntu, więc osuszają fundamenty. Bezpieczniej będzie jednak posadzić je mniej więcej w metrowej odległości. Tam łatwiej dostaje się deszcz, można też bez obaw podlewać rośliny. Sadzenie pnącza na elewacje jest wskazane minimum rok po wykończeniu ściany. W tym czasie zostanie ona dokładnie osuszona.

Pnącze na elewacji także nowoczesnego domu

Pnącza wydają się atrybutem domów, wzniesionych w tradycyjnym stylu. Z powodzeniem są jednak stosowane także w nowoczesnym budownictwie. Na pozór to połączenie może wydać się szokujące, w praktyce okazuje się często strzałem w dziesiątkę. Warto pamiętać, że pnącze na elewacji nie oznacza przykrycia roślinami całej ściany. Można to oczywiście zrobić, ale w przypadku nowoczesnych, minimalistycznych domów lepiej zdecydować się na częściowe zakrycie wybranych fragmentów budynku. Może być to ściana przylegająca do tarasu czy też okolice okien lub drzwi. Wszędzie tam pnącze przełoży się na upiększenie domu, a nawet poprawi panujące w nim warunki. Ściana zasłonięta pnączem wolniej się nagrzewa i wychładza. Oznacza to niższe różnice temperatur w ciągu doby, a co za tym idzie przyjemniejsze wnętrza i dodatkową ochronę elewacji. Pnącza wytwarzają tlen, pochłaniając dwutlenek węgla i liczne zanieczyszczenia. Podnoszą natomiast poziom wilgoci, co także przekłada się na warunki przyjaźniejsze człowiekowi. Ze względu chociażby na te prozdrowotne korzyści, warto poważnie rozważyć posadzenie wybranego gatunku pnączy. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/pnacza-na-elewacji-domu-jak-przygotowac-sciane