gruntowanie płyt osb

Przed malowaniem, szpachlowaniem lub tapetowaniem jakiejkolwiek powierzchni wymagane jest wstępne gruntowanie specjalnymi związkami. Proces ten należy wykonać w celu bardziej niezawodnego przylegania kolejnej warstwy do podłoża lub leczenia przeciwgrzybiczego. Proces gruntowania płyty OSB pod malowanie jest ważny do ochrony podstawy płyty przed wnikaniem wilgoci.

Gruntowanie płyt OSB pod malowanie

Wiele osób zastanawia się, czym gruntować płyty OSB? Rodzaje podkładów są różne, chociaż do niedawna najczęściej stosowano klej PVA, rozcieńczony wodą. Ten produkt był szeroko wykorzystywany do wstępnej obróbki ścian, sufitów i innych podstaw. To było zbawienie od wszelkich problemów: z tapetami, sufitami lub gruntowania płyt wiórowych OSB. Czasami używano farby, którą przed nałożeniem rozcieńczono rozpuszczalnikiem w dużych proporcjach. W przypadku OSB wykorzystywane są podkłady gruntujące stosowane do drewna. Teraz, wśród produktów lakierniczych, istnieją specjalne podkłady do wstępnej obróbki powierzchni tych płyt wiórowych. Wielu budowlańców do gruntowania płyt OSB pod malowanie używa lakieru na bazie wody np. poliuretan akrylowy. Obowiązujące proporcje do rozcieńczenia to 1: 10, czyli 1 część wody i 10 części lakieru.

Podkłady do gruntowania płyt OSB

Zasadniczo podkłady gruntujące są podzielone na dwie grupy:
Grunty zawierające piasek kwarcowy i cement, syntetyczne polimery działają, jako spoiwa. Służą do wstępnej obróbki słabo chłonnych podłoży. Penetrujące kompozycje w celu zwiększenia przyczepności, ochrony przed wilgocią i utrwalenia luźnej bazy. Rodzaje podkładów dostępnych na rynku: mieszanka antyseptyczna zapobiegająca tworzeniu się grzyba. Podkład alkidowy do farb nadaje się zarówno do powierzchni metalowych, jak i drewnianych. Służy do obróbki wstępnej nie tylko metalu, plastiku i betonu, ale także cegieł i laminowanych powierzchni, nawet w temperaturach ujemnych. Niezalecany do otynkowanych, porowatych powierzchni, ponieważ nie wnika głęboko w strukturę wewnętrzną. Odporny na korozję podkład stosuje się w obróbce metalu, aby zapobiec rdzewieniu. Podkłady akrylowe na bazie polimerów są uniwersalne. Służą do dowolnej tekstury powierzchni. Szybko schną i rozpuszczają się w wodzie. Szeroko stosowane do gruntowania płyt OSB pod malowanie. Przemysł produkuje podkłady akrylowe o głębokiej penetracji i wzmocnieniu. Nie tylko farby, ale także wiele rodzajów szpachli bardzo dobrze układa się po zastosowanych podkładach.

Wykorzystanie płyt OSB

W dziedzinie budownictwa płyty OSB są wykorzystywane w następujących operacjach. Podłogi, ponieważ płyta OSB ma solidną i równą powierzchnię, można ją ułożyć na betonowej podstawie, a następnie pokryć linoleum, płytką lub laminatem. Używana jest również, jako szorstka podłoga. Płyta OSB służy również do zalewania samopoziomującą mieszanką betonową. W przyszłości można je pokryć dowolną farbą lub przykleić tapetą. Używana, jako ściany zewnętrzne lub ścianki działowe. Powierzchnia takich płyt OSB jest pokryta parafiną lub woskiem, co zapewnia wysokie właściwości hydrofobowe tego produktu. Jednak malowanie płyty OSB będzie problematyczne. Farba bez podkładu parafinowego spłynie. Przyklejanie tapety bez wstępnego gruntowania płyty OSB może również powodować słabe wyniki. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/gruntowanie-plyty-osb-przed-malowaniem-porady-eksperta