Jak dobrze dociąć płyty gipsowo-kartonowe?

Podczas wykańczania pomieszczeń czy też remontów różnego rodzaju, bardzo często korzysta się z płyt gipsowo-kartonowych. Pomagają one w szybkim wyrównaniu ścian, ukryciu jakichś instalacji czy też w wykonaniu sufitu podwieszanego. Stanowią stosunkowo łatwy materiał do obróbki jednak wiele osób ma problem z tym, aby prawidłowo je ciąć. To jest natomiast podstawowa kwestia, płyty muszą być równe.

Jakie narzędzia są niezbędne do obróbki płyt g-k?

Płyty gk zazwyczaj są sprzedawane w dość dużych rozmiarach. Jest to bez wątpienia dość wygodne rozwiązanie, ponieważ dzięki temu można dopasować je do swoich potrzeb. Wiele osób decyduje się na to, aby postawić z nich chociażby ściankę działową i wówczas takie duże płyty jak najbardziej mają zastosowanie. W niektórych sytuacjach potrzebny jest jednak tylko i wyłącznie ich fragment, dlatego trzeba je dociąć i poddać odpowiedniej obróbce. Najlepiej wykorzystać do tego specjalne narzędzia, aby podczas cięcia takiej płyty po prostu nie zniszczyć.

Podstawowym narzędziem do cięcia płyt jest między innymi wyrzynarka. Można także skorzystać z noża magnetycznego, noża do płyt gk czy też obcinaka do płyt gk.

Oczywiście później takie płyty muszą zostać również poddane odpowiedniej obróbce. W tym celu warto wyposażyć się w nóż do tapet, strug, szpachelkę, papier ścierny, grunt polimerowy, klej gipsowy oraz masę szpachlową do spoinowania.

Jak najłatwiej ciąć płyty gk?

Potrzeba jest matką wynalazków, dlatego takie płyty tnie się na wiele bardzo różnorodnych sposobów. Niektórzy wykorzystują do tego między innymi nożyki do tapet. Wykonuje się przy ich pomocy odpowiednie nacięcia, aby potem móc taką płytę złamać. Trudno jednak osiągnąć należytą precyzję, wykorzystując właśnie tę metodę

Dlatego też cięcie płyty gk najczęściej odbywa się przy pomocy specjalnego noża do takiego rodzaju płyt. Posiada on liczne ząbki, które umożliwiają szybki cięcie płyty tak, jakby korzystało się z małej piły. Nie trzeba tutaj dokonywać żadnych nacięć wstępnych, a końcowy efekt jest zawsze równy i gładki.

Największą precyzję jest jednak w stanie zapewnić nam odpowiedni obcinak do płyt gk. Jest to już zdecydowanie bardziej specjalistyczne narzędzie, dzięki któremu można wykonywać obustronnie nacięcia. Cięcia są proste i przede wszystkim bardzo równe.

Nożem magnetycznym także można wykonywać cięcie obustronne. Tak naprawdę każda osoba zawodowo pracująca na płytach gk, powinna wyposażyć się w niego. Można przy jego pomocy nie tylko docinać płyty, ale robić to także w nieregularny sposób, wycinać jakieś kształty itp. Podobnie sprawuje się wyrzynarka jednak jest ona zdecydowanie mniej poręczna, dlatego też ostatecznie zakres wykonywanej pracy także jest ograniczony.

Każda docięta płyta gk wymaga późniejszej obróbki. Można ją przeprowadzić za pomocą takich podstawowych narzędzi jak strug, do frezowania brzegów. Nożykiem do tapet nadaje im się natomiast bardziej zaokrągloną formę. To natomiast sprawia, że potem łatwiej jest wypełnić przestrzeń między nimi i je estetycznie połączyć.

Więcej na: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/czym-i-jak-prawidlowo-ciac-plyty-kartonowogipsowe

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
23 + 2 =