Jak odpowiednio wybrać pędzle i wałki do malowania ścian?

Pędzle i wałki do malowania ścian – jak je prawidłowo wybrać

Dziś większość osób decyduje się na to, aby samodzielnie malować ściany w swoim domu czy też mieszkaniu. Nie ma w tym oczywiście nic dziwnego, generuje to bowiem sporą oszczędność. Jednak by malowanie samodzielne mogło zagwarantować nam zadowalający efekt, musimy się oczywiście do tego odpowiednio przygotować. Ważne jest to, by zakupić dobrze dobraną farbę a także narzędzia, które będą potrzebne do jej nałożenia. Chodzi tutaj oczywiście o wałki oraz o pędzle.

Kiedy warto zdecydować się na pędzle?

Niegdyś pędzli używało się do malowania różnego rodzaju powierzchni i były one tak naprawdę jedynym narzędziem, wykorzystywanym podczas wykonywania tego typu pracy. Z czasem jednak na rynku pojawiły się wałki malarskie, które niejako zmieniły zastosowanie pędzli. Dziś wykorzystuje się je przede wszystkim do wykonywania dużo bardziej precyzyjnych prac, takich jak chociażby malowanie obszarów pomiędzy pasmami tapet itp. Jakie rodzaje pędzli mamy dostępne na rynku?
Jednym z rodzajów są pędzle płaskie, nazywane niekiedy również angielskimi. Pędzle te mają różną gęstość, ale również i szerokość. Tak naprawdę można malować nimi każdy rodzaj powierzchni, również te chropowate. Nadają się one również do pokrywania farbą obszarów niewielkich oraz dużych połaci ściany. Przede wszystkim jednak obecnie są wykorzystywane do malowania kątów, różnego rodzaju zakamarków itp.
Specjalnym rodzajem pędzli płaskich, są pędzle płaskie kątowe. Mają one rączkę o charakterystycznym wygięciu, która pozwala na malowanie dość trudno dostępnych powierzchni. Bardzo dobrze sprawdzają się one podczas malowania fragmentów ścian za kaloryferem, piecem czy też jakąś armaturą.
Pędzle płaskie i grube, są zdecydowanie najpopularniejszym, i najpowszechniej stosowanymi pędzlami na rynku. Malowanie ściany pędzlem o takich wymiarach jest możliwe nawet wtedy, gdy mamy do czynienia z naprawdę sporym jej obszarem. Przy ich pomocy można również gruntować ściany czy też nakładać klej do tapet.
Ostatnim już rodzajem, są pędzle okrągłe. Te są wykorzystywane przede wszystkim do pokrywania farbą ram okiennych, drzwi czy też innych elementów drewnianych.

Jak wybrać odpowiedni wałek malarski?

Malowanie ściany wałkiem dziś jest bardzo powszechne. Wiele osób w dużym i poręcznym wałku, widzi nadzieję na pokrycie dużych powierzchni ścian farbą w krótkim czasie. Tak również przedstawiają się fakty. Wałek jest w stanie pomóc nam w osiągnięciu bardzo szybkich i przede wszystkim zadowalających efektów.
Jeśli mamy do czynienia z gładką powierzchnią, przykładowo gładzi gipsowej, wówczas zdecydowanie powinniśmy wybrać wałek z krótkim włosiem, mające 6-10 mm. Wałki 13-15 mm, nazywane wałkami ze średnim włosiem, świetnie sprawdzają się podczas malowania tynków oraz tapet. Natomiast wałki z długim włosiem, mającym 19-30 mm, będą idealne do pokrywania farbą powierzchni chropowatych. Mowa tutaj zatem o ścianie z cegły czy też o ścianie betonowej.
Bez wątpienia podczas malowania warto zainwestować zarówno w wałek, jak i pędzel do wykonywania bardziej precyzyjnych prac.

Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.magnatfarby.pl/pl/ekspert-radzi/najczestsze-bledy-przy-aplikacji-farb-strukturalnych

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
29 − 12 =