Jak położyć gładź bezpośrednio na beton

gładź gipsowa bezpośrednio na beton

Gładź aplikowana bezpośrednio na beton? Takie rozwiązanie zadziwi niejednego amatora remontów. Fachowcy podkreślają jednak, że jak najbardziej jest to możliwe do zrealizowania. Jak położyć gładź na płyty betonowe i kiedy warto pominąć tynkowanie?

Gładź na beton komórkowy – podstawowe zasady

O możliwości zastosowania gładzi bezpośrednio na betonie, decyduje przede wszystkim rodzaj tego ostatniego. Zdaniem ekspertów największe szanse na uzyskanie satysfakcjonującego efektu mają posiadacze betonu prefabrykowanego. To popularny materiał, dobrze znany w polskim budownictwie. Wytwarzany jest w kontrolowanych warunkach i ma gładką powierzchnię, którą da się pokryć cienką warstwą gładzi. Podobne możliwości dają ściany z keramzytobetonu. Nie wymagają tynkowania, wystarczy zastosować produkt gruntujący i można przejść do wygładzania powierzchni. Z kolei gładź na beton komórkowy jest rozwiązaniem, przed którym przestrzegają osoby z doświadczeniem w wykańczaniu wnętrz. Dlaczego ta odmiana betonu wymaga dokładniejszego przygotowania do malowania? Wynika to chropowatej powierzchni, której cienka warstwa gładzi nie ma szans wyrównać. Stąd konieczność zastosowania tynków. Po ich położeniu ściana ma bardziej zwartą strukturę, a gładź stosuje się jedynie w celu udoskonalenia efektu.

Jaka gładź na beton?

Jeżeli stan ściany z betonu pozwala na zastosowanie gładzi, tę ostatnią wybiera się w oparciu o wskazówki producenta. Popularnością cieszą się zwłaszcza wyroby gotowe. Alternatywą pozostają natomiast gładzie sypkie, wymagające co prawda rozrobienia przed aplikacją, ale za to skuteczniejsze w usuwaniu głębszych ubytków. Trudno zatem jednoznacznie powiedzieć, jaka gładź na beton będzie najlepsza. Należy kierować się informacjami na opakowaniu, a także rodzajem podłoża. Nie bez znaczenia będzie też jego stan. Generalnie nie należy obawiać się stosowania gładzi na betonie, ponieważ jest to stabilny materiał, odporny na spękania i różnego rodzaju odkształcenia. Aby jednak zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów, podłoże należy dokładnie przygotować. Bez względu na to, czy kładzie się gładź na sufit betonowy czy ścianę, każdą powierzchnię należy dokładnie oczyścić. Musi być utwardzona, sucha, oczyszczona z kurzu i tłustych plam. Do wzmocnienia podłoża przyda się odpowiedni grunt. Przed jego zastosowaniem, trzeba wypełnić większe ubytki i naprawić spękania. Gładź można stosować na niektóre rodzaje betonu. Nie oznacza to jednak zwolnienia z obowiązku dokładnego przygotowania powierzchni. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-nakladac-gladz-bezposrednio-na-surowy-beton

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
12 ⁄ 2 =