Renowacja starych mebli, to brzmi jak naprawdę trudne zadanie. W praktyce nie nastręcza jednak wielu problemów, wystarczy zdobyć podstawowe informacje, a następnie postępować zgodnie z zaleceniami producenta wyrobu do malowania. Zanim jednak przyjdzie pora pokrycia powierzchni lakierem czy farbą, trzeba ją odpowiednio przygotować.Poniżej kilka cennych wskazówek, jak konserwować meble drewniane.

Czym konserwować meble drewniane?

W markecie remontowo-budowlanym dostępne są różne produkty do malowania i jednocześnie konserwowania mebli z drewna. Począwszy od bezbarwnych lakierów, przez woski i oleje, aż na specjalistycznych farbach skończywszy.Zatem czym konserwować meble drewniane? Wiele zależy tu od planowanego efektu. Jeżeli chce się wyłącznie zabezpieczyć powierzchnię mebla, jednocześnie zachowując jego naturalny charakter, można skorzystać z bezbarwnego lakieru. Trwalszą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi zapewniają jednak oleje, wnikające w głąb struktury drewna, lub woski idealne do zabezpieczenia jego powierzchni. Na rynku dostępne są również przeróżne farby do powierzchni drewnianych. Popularne są szczególnie produkty akrylowe, które dobrze kryją powierzchnię mebli, zabezpieczając je nie tylko przed wilgocią czy zmiennymi temperaturami, ale również szkodliwym wpływem promieni słonecznych. W przypadku mebli często użytkowanych i narażonych chociażby na zarysowania lepiej zastosować jednak olej lub wosk. Te pochodzenia naturalnego po wyschnięciu są w pełni bezpieczne dla zdrowia, można je stosować nawet na kuchennych blatach.

Jak konserwować meble drewniane?

Kluczowe znaczenie w dbaniu o meble drewniane ma regularne konserwowanie. To prawda, że nawet bardzo zaniedbanym elementom wyposażenia da się przywrócić świetny wygląd. Wymaga to jednak znacznie więcej pracy. Najlepszym dowodem jest tu usuwanie rys, te niewielkie da się wyrównać przy pomocy powszechnie dostępnego papieru ściernego, poważniejsze wgłębienia wymagają jednak zastosowania specjalnej masy wypełniającej. Lepiej zatem nie doprowadzać do nomen omen pogłębiania problemu. Powierzchnie pokryte lakierem czy olejem należy zmatowić, usunąć z nich nawet najmniejsze zanieczyszczenia, a następnie pokryć na nowo preparatem. A jak konserwować meble woskowane? Jeżeli robi się to regularnie, położenie nowej warstwy wosku nie nastręcza większych problemów, grunt to nie przesadzić z ilością nanoszonego produktu. Przy okazji warto zastanowić się nad wykorzystaniem oleju, który wnika głębiej w powierzchnię malowanego drewna i zabezpiecza ją na dłużej. Więcej porad znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Vidaron: https://www.vidaron.pl/poradnik/najczestsze-bledy-przy-odnawianiu-starych-mebli