Jak samodzielnie wykonać meble ogrodowe?

Wykonanie mebli samodzielnie da nam z pewnością dużo radości, a finalnie satysfakcję i powód do dumy. Dzięki własnemu zaangażowaniu, możemy nauczyć się nowych umiejętności, nadać meblom indywidualny charakter, a przy okazji zaoszczędzić pieniądze i wprawić w zachwyt domowników i sąsiadów.

Meble ogrodowe

Aby sprawnie wykonać swoje pierwsze meble ogrodowe musimy przede wszystkim dobrze zaplanować pracę i zaprojektować konkretny obiekt. Następnie zgromadźmy potrzebne materiały – prawdopodobnie część z nich będzie trzeba odpowiednio przyciąć, a wszystkie – zeszlifować. Na deskach zaznaczmy miejsca, w które będziemy umieszczać wkręty. Do wkręcania musimy użyć specjalnego wiertła do drewna i wykonać otwory o średnicy mniejszej niż sam wkręt a następnie skręcić ze sobą wszystkie elementy konstrukcji. Gotowe meble należy pokryć impregnatem, dodatkowo możemy je zabezpieczyć bezbarwnym lakierem.

Altanka

Altanka jest elementem znacznie bardziej skomplikowanym niż meble ogrodowe. Możemy więc, jeśli nie czujemy się na siłach, kupić gotową konstrukcję a później ją samodzielnie zmontować. Możemy też kupić gotowy projekt i zlecić jego wykonanie firmie zewnętrznej lub wykonać go samodzielnie. Oczywiście najwięcej satysfakcji da nam samodzielne zaprojektowanie i zmontowanie altany. Gotowy projekt pomoże jednak zaoszczędzić czas oraz materiał wykorzystany do budowy.

Jeśli powierzchnia naszej altany nie przekracza 25 metrów kwadratowych nie potrzebujemy na jej postawienie pozwolenia budowlanego, wystarczy zgłoszenie.

Najłatwiej postawić altanę o regularnych kształtach – prostokątną lub kwadratową. Jeśli altana jest niewielka, czyli lekka, można ją postawić bezpośrednio na ziemi. W przypadku większych obiektów należy je postawić na fundamentach. Zaczynamy więc od postawienia fundamentów. Następnie umieszczamy we wcześniej obsadzonych w fundamentach kotwach cztery słupy konstrukcyjne (jeśli nasza altana jest w kształcie czworokąta). Jeśli chcemy możemy zabudować naszą altanę ścianami. Aby cała konstrukcja była stabilna należy wzmocnić ją murłatami, kleszczami i zastrzałami. Na koniec stawiamy dach – możemy wybrać płaski (tańszy) lub spadzisty – droższy i trudniejszy w montażu, ale bardziej efektowny i praktyczniejszy w czasie zimy. Ponieważ altana to lekka konstrukcja – dach nie może być ciężki, dlatego należy go pokryć takimi materiałami jak papa lub gont bitumiczny.

Jeśli mamy ograniczony budżet najlepiej wybrać do budowy altany drewno sosnowe lub świerkowe ze względu na ich łatwą dostępność i niską cenę. Droższym, ale solidniejszym rozwiązaniem są deski z dębu, jodły lub modrzewia.

By dowiedzieć się jak prawidłowo postępować z drewnem zajrzyj na stronę: https://www.vidaron.pl/poradnik/abc-obrobki-drewna-dla-poczatkujacego.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
6 + 28 =