lakierowanie drewnianych mebli

Drewno jest materiałem często używanym zarówno na zewnątrz domów, jak i w aranżacji wnętrz. Aby, drewniane meble zachowały przez wiele lat nienaganny wygląd, warto o nie we właściwy sposób zadbać. Lakierowanie jest jednym ze sposobów pielęgnacji drewnianych mebli. Proces lakierowania może przeprowadzić samodzielnie. Do tego celu możemy wybrać jeden z trzech sposobów nanoszenia preparatu: malowanie wałkiem, pędzlem albo pistoletem natryskowym. Sposób nakładania zależy od naszych preferencji oraz od wielkości malowanego mebla.

Czym lakierować drewniane meble?

Lakier doskonale sprawdza się na większości gatunków drewna. Tworzy odporną na ścieranie oraz bardzo trwałą powłokę. Nadaje meblu także połysk, którego intensywność zależy od wybranego specyfiku. Drewno pokryte lakierem jest odporne na promienie UV, a wszelkie zabrudzenia można bardzo łatwo z niego usunąć. W sklepach dostępny jest lakier rozpuszczalnikowy albo wodny. W przypadku drewna egzotycznego możliwe, iż konieczne okaże się nałożenie podkładu odcinającego.

Jak lakierować drewniane meble?

Lakierowanie powierzchni mebla można podzielić na dwa etapy:

  • 1. Przygotowanie powierzchni – Na samym początku należy w sposób bardzo dokładny wyrównać powierzchnię mebla. W celu wyszlifowania powierzchni możemy wykorzystać papier ścierny, najpierw należy ścierać powierzchnię przy pomocy grubego papieru o gradacji 40-60, a następnie korzystamy z drobniejszych gradacji, aby całość na koniec potraktować papierem o grubości 150-200. W kątach, na przykład przy łączeniu nogi krzesła z siedziskiem, łatwiej zastosować gąbkę ścierną. Do ścierania większych powierzchni, warto zastosować packę, na którą umieszcza się papier. Dzięki niej praca będzie szybsza i łatwiejsza. Kiedy uzyskamy równą oraz gładką powierzchnię, myjemy ją i odkurzamy, po czym czekamy, aż mebel wyschnie.
  • 2. Lakierowanie powierzchni – Należy pamiętać, aby wszystkie warstwy lakieru były jak najcieńsze. Mebel powinien być zostawiony do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Lakiery wodne schną około 2 godziny, a lakiery rozpuszczalnikowe około 12 godzin. Po tym czasie nakładamy kolejną warstwę. W przypadku, kiedy zauważymy, iż po nałożeniu pierwszej warstwy podniosły się na powierzchni włókna drewna, wówczas możemy je w bardzo delikatny sposób przeszlifować papierem o bardzo dużej gradacji 200-240. Po przeszlifowaniu mebla oczyszczamy powierzchnię z zalegającego na niej pyłu, po czym nakładamy następną, przeważnie ostateczną warstwę lakieru.

Więcej informacji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Vidaron: https://www.vidaron.pl/poradnik/lakierowanie-mebli-drewnianych-krok-po-kroku