Pragnąc naturalnej i prostej elewacji domu warto, zaaranżować ją w stylu wiejskim, który ma w sobie te cechy. Prezentacja domu jest niezwykle ważna – zewnętrzny charakter wpływa również na wnętrze. Wiejski styl jest niezwykle bliski natury oraz błogiego spokoju. Piękne tradycyjne elewacje, przypominają stare czasy, przy czym prezentują się niebywale atrakcyjnie. Jak urządzić elewacje domu w stylu wiejskim?

Czym jest styl rustykalny?

Styl rustykalny zwany wiejskim posiada wielowiekową tradycję, której początek nastąpił na przełomie XIX i XX wieku. W tych czasach powstawały projekty drewnianych domków lub chat, w których poza drewnem głównym budulcem był kamień. Domy w stylu wiejskim pasują doskonale do otaczającej natury. Na szczęście pomysł na wiejski dom, można wykonać w centrum miasta, dzięki otoczeniu go wyrazistym i naturalnym ogrodem.

Elewacja w wiejskim stylu

Wiejski styl przede wszystkim kojarzy się z drewnem i naturalnymi kolorami. Naturalne drewno jest piękne, ale wymaga konserwacji i częstego dbania. Na szczęście zastąpić je można trwalszymi deskami kompozytowymi. Do drewnianych ścian doskonale będą pasować ceramiczne dachówki, a drewniane ramy okien idealnie uzupełnią całość. Taki dom to tradycyjna wiejska chatka.

Jak dbać o drewnianą elewację?

Czyszczenie elewacji z jakiegokolwiek zabrudzenia musi odbywać się regularnie. Pomocą, mogą posłużyć odpowiednie środki oraz akcesoria. Jeśli kolor wyraźnie, nie jest taki sam jak na początku, oznacza to, że elewacja jest brudna i należy ją umyć. Takie zabrudzenia wystarczy wyczyścić wodą, a najlepiej myjką ciśnieniową. Woda pod ciśnieniem lepiej zmywa bród i pozwala sięgnąć do wyższych miejsc elewacji oraz szpar między drewnem. Dodatkowe zabrudzenia w postaci pleśni pojawiają się na drewnianych ścianach domu. Myjka ciśnieniowa nie jest zalecana do czyszczenia pleśni, a środki pleśniobójcze wraz ze szczotką.

Konserwacja drewnianej elewacji

Najlepszym zabezpieczeniem drewna są impregnaty rozpuszczalnikowe oraz olejowe. Występują w różnych wersjach kolorystycznym i zapachowym, przez co ich dobór jest znacznie ułatwiony oraz może być odpowiednio dobrany do elewacji domu.

Innym rozwiązaniem są kamienne lub ceglane ściany. Nie muszą być to naturalne materiały, a takie, które je imitują. Należy pamiętać, aby miały naturalny kolor czyli ceglasty czy piaskowy. Biały tynk jako elewacja domu jest niezwykle wiejsko-polskim rozwiązaniem.

https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/3-pomysly-na-elewacje-domu-w-stylu-wiejskim