Ganek jest wizytówką domu, dlatego ważne, aby prezentował się przyzwoicie i był pięknie urządzony. Dobrze zaprojektowany ozdabia dom i stwarza dobre pierwsze wrażenie, ponieważ to go jako pierwszego widzą goście. Element wejścia do domu jakim jest ganek występuje w różnych formach, może być otwarty, wpółotwarty, zamknięty, albo jako przybudówka z zewnętrznymi schodkami lub nakryta daszkiem podpartym słupkami. Drewniane ganki są naturalnie piękne, a urządzenie ich nie jest zbyt wymagające. Jest wiele możliwości aranżacji, przez co może on być tradycyjny lub nowoczesny. Jakie pomysły na urządzenie drewnianego ganku?

Podstawy w aranżacji drewnianego ganka

Podczas urządzania ganku należy pamiętać, aby zawsze był dobrze zadbany i czysty. Niepotrzebnych rzeczy jak i zabierających miejsce elementów należy się pozbyć. Do każdego drewnianego ganku będzie pasować ławka czy fotel, dobrze ozdobi wejście do domu, a także spełni funkcje wypoczynkową. Wspaniałym dodatkiem są również rośliny doniczkowe.

Oświetlenie spełnia istotną rolę, dodaje charakteru i przytulności, może również podkreślać naturalny kolor drewna. Dobrym pomysłem jest zastosowanie ciepłego światła do bardziej tradycyjnych ganków lub światła LED, które unowocześni przestrzeń. Do wyboru jest dużo lamp czy lampionów, a niezwykle efektowne i funkcjonalne będą takie z czujnikiem ruchu.

Pomysły na urządzenie drewnianego ganka

Otwarty ganek przed domem, może zaczynać się od drewnianych schodów ale nie musi, wszystko zależy od całej konstrukcji domu. Takie ganki zazwyczaj są skromne, dlatego zalecane jest niestosowanie dużej ilość elementów, aby całość nie przytłaczała. Tradycyjny drewniany ganek będzie wsparty dwoma kolumnami, w około, których można zasadzić pnącze – naturalnie współgrają one z drewnem. Na otwartej przestrzeni, można postawić drewnianą ławeczkę, krzesełko, a drewniane skrzynie z roślinnością to świetny pomysł.

Małe drewniane ganki może nie dają sporej możliwości  aranżacji, ale po przez detale zyskują i oddają pożądany efekt. Duży wpływ na odbiór i przytulność drewnianego ganku ma oświetlenie. Typowe otwarte ganki, są urządzane w stylu rustykalnym, który przypomina dawne wsie. Aby podkreślić barwę drewna dobrze jest pomalować je lakierobejcą – dodatkowo uodporni ganek na szkodzenia. Za to większe ganki można wyposażyć w duże sofy czy hamak, a do siedliska dołożyć mały stoliczek.

Drewniane ganki typu werandy dają więcej możliwości, ponieważ są w pełni zamknięte lub półotwarte, do takich drewnianych ganków wpasują się meble z tego samego materiału, aby dodać oryginalność mogą być białe. Skandynawski styl jest nieco nowocześniejszy, drewno dobrze aby było jasne, a ważnym elementem jest drewniany mebel do przechowywania np. obuwia, dlatego zamykana skrzynia nadała by się idealnie i służyła jako siedlisko – jednak należy pamiętać aby przesadzać z ilością ozdób.

Aby uzyskać nowoczesny zamknięty drewniany  ganek, ścianę zewnętrzną domu można przeszklić, jest to prosty sposób, a drewniana podłoga i ściany z dobrze dobranym oświetleniem, stworzą ekstrawagancją i luksusową przestrzeń. Taki drewniany ganek sprawi, że dom zyska już na samym wejściu do niego jak i podczas przyglądania się mu z daleka. Dobrze aby nie zawierał wiele elementów, wystarczy drewniana ławeczka na buty czy stojak na odzież.

Jak urządzić drewniany ganek?

Przy aranżacji drewnianego ganku, otwartego czy zamkniętego należy pamiętać, aby nie przesadzić z ilością ozdób, elementów i mebli. Przestrzeń ta powinna być symetryczna, a miejsce dobrze rozdysponowane. Kwiaty w donicach świetnie współgrają z każdym rodzajem drewna, a ławka czy skrzynia, która po za funkcją przechowywania drobnostek lub obuwia – sprawdzi się jako siedlisko. Warto użyć wieszaków naściennych czy stojących, na odzież, która zdejmuje się przy wejściu. Oświetlenie odgrywa  istotną role, o której trzeba pamiętać. Drewniany ganek to wizytówka i pierwsze wrażenie domu, musi być estetyczny i przytulny.

https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-urzadzic-drewniany-ganek-5-pomyslow-na-stylowe-wejscie-do-domu