Poddasze zazwyczaj nie kojarzy się z salonem, jednak w niektórych sytuacjach urządzenie tam pokoju dziennego może być strzałem w dziesiątkę. Skosy w większości wypadków da się zagospodarować, zaś umieszczone na nich okna sufitowe będą dobrze doświetlać pokój. Poza tym pokój ze skosami potrafi być wyjątkowo przytulny – zwłaszcza wykończony w drewnie – a przy odpowiedniej aranżacji może być także elegancki i funkcjonalny. W niniejszym artykule znajduje się kilka pomysłów na aranżację salonu na poddaszu.

 

Projektowanie salonu na poddaszu – porady ogólne

Niezależnie od przyjętego stylu wnętrzowego, istnieją pewne reguły, które sprawdzą się w każdym salonie ze skosami.

 

  • Zabudowa skosów poprawi funkcjonalność pomieszczenie oraz sprawi, że dostępne tam miejsce zostanie w większym stopniu wykorzystane. Oczywiście planując szafki pod skosami należy wziąć pod uwagę wysokość ścianek kolankowych, bądź ich brak – na szczęście współczesna branża meblarska posiada w ofercie meble pozwalające z powodzeniem wybrnąć z takiej sytuacji.

 

  • Umieszczenie okien sufitowych na skosach, wydatnie zwiększy ilość światła w pomieszczeniu, co w wypadku pokoju dziennego jest kwestią najwyższej wagi. Najlepiej jeśli takich okien jest kilka, zwłaszcza na najdłuższej ścianie.

 

  • Dobór kolorów dobrze jest do pewnego stopnia uzależnić od wielkości pokoju: w większych pomieszczeniach można sobie pozwolić na nieco ciemniejszy design, zaś do mniejszych lepiej wprowadzić więcej jasnych elementów – dzięki temu salon wyda się większy i jaśniejszy.

 

Salon na poddaszu w stylu rustykalnym

Jeśli nasz pokój dzienny znajdujący się pod skosami zaaranżujemy w stylu rustykalnym, może on wypaść bardzo naturalnie. Doskonałym pomysłem jest w tym wypadku wykończenie podłogi i sufitu w drewnie – nada to pokojowi ciepły i przytulny, lecz zarazem elegancki charakter. Belki stropowe również będą w tym wypadku znakomitą ozdobą.

 

Nowoczesny salon na poddaszu

Funkcjonalny minimalizm charakterystyczny dla stylu nowoczesnego świetnie odnajduje się na poddaszu. Bardzo dobrze wypadną tutaj beże i szarości, warto też zdecydować się na mocniejszy, przykuwający uwagę akcent – można na przykład pomalować jedną, najwyższą ścianę na wyrazisty kolor, taki jak antracyt lub nasycony fiolet, niezłym rozwiązaniem może się również okazać ściana w pepitkę.

 

Przestronny salon na poddaszu w stylu industrialnym

Jeśli możemy sobie na to pozwolić, to w salon industrialny na poddaszu bardzo dobrze wkomponuje się jedna ściana z cegły – pozwoli to nadać pokojowi interesujący, loftowy charakter. Jeśli zaś dysponujemy szczególnie wysokim poddaszem, to można rozważyć budowę antresoli – w tym wypadku najlepiej w metalowym wykończeniu.

 

Podsumowanie

Jak widać salon na poddaszu może być bardzo dobrym pomysłem, jeżeli zostanie właściwie zaaranżowany i wykonany. Istnienie skosów może się wręcz okazać jego atutem, czyniąc pokój bardziej interesującym i przytulnym. Zależnie od tego, jak urządzimy pokój dzienny na poddaszu, może on pełnić funkcję głównego, eleganckiego pokoju do przyjmowania gości, bądź drugiego, bardziej przytulnego salonu o nieco mniej oficjalnym charakterze, przeznaczonego dla bliższych osób.

 

Więcej przeczytasz na https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/aranzacja-wygodnego-i-przestronnego-salonu-na-poddaszu-inspiracje