Ogrodzenie to swego rodzaju wizytówka domu, którą od razu zauważają przechodzący i wchodzący. Dobrze dobrane ogrodzenie dopełni wygląd całej kompozycji. Z drugiej strony ogrodzenie niedopasowane do reszty elementów może zepsuć efekt wizualny. Warto wziąć to pod uwagę podczas gospodarowania otoczeniem.

Ogrodzenie – inspiracje

W gąszczu budowalnych decyzji, pomiędzy wyborem elewacji, dachówki, stolarki i stylu budynku, przewija się kwestia ogrodzenia. Choć często pomijana, jest istotna ponieważ betonowe czy metalowe przęsła stanowią wizytówkę posesji, zapraszają do środka, podkreślając architekturę ogrodu, czy wręcz odwrotnie – odgradzają od ciekawskich spojrzeń z ulicy.

Rodzaje ogrodzeń do czerwonego dachu

  • Dom z czerwonym dachem a drewniane ogrodzenie

Drewniane ogrodzenia są zawsze w modzie – naturalne, o ciepłym wyglądzie i przytulnym charakterze. Czy jednak kolor drewna pasuje do czerwonego? Tutaj do wyboru mamy dwa wyjścia – sztachetki płotu mogą mieć bardzo jasny albo zdecydowany, ciemny kolor. W obu przypadkach zaprezentują się wyjątkowo ciekawie i pomogą osiągnąć pożądany efekt wykończeniowy. Do jasnego drewna wybierzmy raczej do klasycznych posesji, a ciemne wykorzystaj do stworzenia nowoczesnej stylizacji.

  • Kamienne ogrodzenie do domu z czerwonym dachem

Dom z czerwonym dachem zaprezentuje się bardzo efektownie, jeśli otoczymy go kamiennym ogrodzeniem. Intensywna czerwień z pewnością polubi się z piaskowcem i innymi jasnymi surowcami, np. granitami, łupkami czy trawertynem.

Jakie inne kolory pasują do czerwonego dachu?

  • Czerwień – dom z czerwonym dachem prezentuje się klasycznie, dzięki czemu daje szerokie możliwości zestawień kolorystycznych i materiałowych.
  • Biel – białe ogrodzenie najczęściej kojarzy się z niewysokimi płotkami, ale z powodzeniem barwę tę możesz nadać bardziej masywnemu ogrodzeniu. Biel przepięknie skomponuje się przede wszystkim z czerwonym dachem domu parterowego.
  • Czerń – czarne ogrodzenia to klasyka – uniwersalne, najczęściej metalowe pasują do każdego stylu i zróżnicowanych kolorów domostw. W związku z tym świetnie sprawdzą się i w połączeniu z domem z czerwonym dachem.
  • Szarość – szary to nowa czerń w zakresie ogrodzeń posesji, choć dodaje otoczeniu nieco nowocześniejszego sznytu. Z czerwienią skomponuje się nad wyraz dobrze, szczególnie jeśli całe domostwo będzie utrzymane w raczej prostej, minimalistycznej stylistyce.
  • Zieleń – oczywiście ta żywa. Posesja obsadzona tujami, bukszpanem lub innymi roślinami będzie wyglądała lepiej niż jakiekolwiek inne ogrodzenie, a przy tym zieleń świetnie łączy się z czerwienią.

Na co zwracać uwagę wybierając ogrodzenie posesji?

Wybór ogrodzenia domu powinien być oparty nie tylko na względach estetycznych, ale także praktycznych.

Podczas przeglądania różnych rozwiązań, warto uwzględnić następujące kwestie:

  • ukształtowanie terenu
  • ochrona akustyczna
  • ochrona przed zwierzętami

Ogrodzenie bywa również tłem dla roślin w ogrodzie i powinno łączyć się z architekturą budynku czy kolorem elewacji. Do nowoczesnych obiektów zaleca się proste, minimalistyczne warianty, a przy klasycznych budowlach raczej standardowe wersje z prętami i ozdobnym murkiem.

Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.rafil.pl/jak-dobrac-kolor-ogrodzenia-do-czerwonego-dachu-domu/