Posadzki przemysłowe stosowane w halach i magazynach, mają dość znane wszystkim właściwości. Muszą one cechować się między innymi trwałością, wytrzymałością czy też odpornością na ścieranie. Narażone są one bardzo często na wysoką eksploatację, dlatego to właśnie te cechy są w tym wypadku najbardziej istotne. Jakie zatem cechy posiada posadzka antyelektrostatyczna? Czy chociaż w jakimś stopniu się one pokrywają? Trzeba przyznać, że oczywiście tak. Takie posadzki również muszą być trwałe, jednak posiadają one także szereg innych właściwości, które zdecydowanie wyróżniają je na rynku. Posadzki tego typu są kładzione między innymi w obiektach, w których przechowywane są materiały wybuchowe. To bez wątpienia już sporo mówi nam o tym, jakie są ich podstawowe właściwości.

W jakich miejscach stosuje się posadzki antyelektrostatyczne?

Na samym początku warto uświadomić sobie, na jakiej zasadzie działa dana posadzka. Przede wszystkim jak sama jej nazwa wskazuje, zapobiega ona czasem katastrofalnym skutkom wyładowań elektrycznych. Specjalny system zastosowany w posadzkach, szybko usuwa je z jej powierzchni. Alternatywą dla tego rozwiązania może okazać się również posadzka żywiczna oraz mata antyelektrostatyczna. Jednak oba te rozwiązania są stosowane dużo rzadziej przede wszystkim ze względu na to, że ich koszt jest dużo wyższy.

Wyładowania elektryczne nie są niczym niespotykanym, ale w życiu codziennym, przykładowo w mieszkaniu, mają one miejsce dość rzadko. Natomiast w obiektach wojskowych, gdzie składuje się broń oraz amunicję, skutki takiego zdarzenia byłby katastrofalne, a ryzyko ich wystąpienia jest duże. Podobnie jak w magazynach ze sprzętem elektronicznym; w magazynach benzyny, gazów oraz olejów; w magazynach ze materiałami łatwopalnymi. Ponadto na takie sytuacje narażone również również i garaże podziemne, na których bardzo często stoją samochody z instalacjami LPG.
Zastosowanie posadzek antyelektrostatycznych w tego typu obiektach często jest wymogiem prawnym. Natomiast tam gdzie taki wymóg nie jest postawiony, warto kierować się po prostu swoim własnym rozsądkiem.

Jakie są skutki braku posadzki antyelektrostatycznej?

Utrata towaru oraz różnych cennych produktów, jest podstawowym skutkiem braku takiej posadzki, jednak nie jedynym. Dochodzi także do poważnych zniszczeń budynków, zawaleń, a tym samym również śmierci ludzi. Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie zagrożenia wiążą się z przebywaniem chociażby na parkingu podziemnym. Tymczasem brak niezbędnych zabezpieczeń, może mieć opłakane skutki.

Z racji tego jak ważne jest odpowiednie wykonanie takiej posadzki, warto zdecydować się na wynajęcie specjalistycznej firmy, działającej w tym zakresie. Wiele materiałów niezbędnych do wykonania takiej posadzki, można również znaleźć pod tym linkiem: http://matbau.com/sklep/produkty/powloki-zywiczne-epoksydowe-poliuretanowe/posadzka-antyelektrostatyczna/ Oczywiście każda posadzka powinna przejść niezbędne testy i być wykonana zgodnie ze sztuką budowlaną. To zapewni bezpieczeństwo wszystkim obecnym i przyszłym użytkownikom danego miejsca.