Jeszcze do niedawna wydawało się, że trend na układanie boazerii na ścianach minął i popadł w zapomnienie, okazuje się, że tak nie jest. Obecnie boazeria drewniana zjednuje sobie zwolenników wprowadzenia do swoich wnętrz ciepła, przytulności naturalności. Duża dostępność materiałów z wielu gatunków drzew daje możliwość oryginalnej aranżacji każdego pomieszczenia w domu. Decydując się na boazerię, jakie drewno wybrać, aby pasowało do stylistyki wnętrza i oddało jego charakter. Wszystko zależy od upodobań, posiadanego wyposażenia i dostępnych środków finansowych.

Boazeria drewniana to żywa natura w każdym domu

Miłośnicy aranżacji wnętrz w stylu klasycznym i rustykalnym często sięgają po boazerię drewnianą do wykończenia ścian a nawet sufitów. Możliwość zastosowania naturalnego materiału z pięknym usłojeniem zachwyca większość ludzi, można polakierować i pozostawić naturalną strukturę drewna lub wykorzystać np. impregnat lub olejobejcę i zmienić kolor. Dla fanów stylistyki skandynawskiej i loftowej wprowadzenie do wnętrza domu lub mieszkania w bloku boazerii drewnianej jest jak najbardziej możliwe a nawet zasadne. Używając odpowiednich farb mogą przemalować drewniane deski na przykład na kolor biały lub ciemny brąz. Ponadto można wykorzystać wąskie elementy drewniane lub szerokie w różnych kształtach i rozmiarach, według potrzeb i upodobań.

Boazeria – jakie drewno sprawdzi się najlepiej?

Bazując na zaprojektowanym obrazie wnętrza, można boazerię drewnianą układać w dowolny sposób, nie tylko pionowo i poziomo, ale także po skosie. Klasyczna boazeria występuje najczęściej w postaci listewek ułożonych od podłogi do sufitu, wykonana z drewna dębowego.Taki sposób wykończenia ścian stanowi oryginalny element dekoracyjny, ponadto chroni ich dolne partie przed zabrudzeniem.

Boazeria drewniana sosnowa i świerkowa jest doskonałym rozwiązaniem nie tylko wewnątrz domu, ale również na zewnątrz. Pamiętając cały czas o prawidłowej jej impregnacji. Na boazerię wybierane są deski cechujące się wytrzymałością i odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Sosna i świerk spełniają takie kryteria i mogą być układana w każdych warunkach, w temperaturze pokojowej oraz w pomieszczeniach o średniej wilgotności.

Montowanie boazerii drewnianej w trudnych warunkach, jakie panują w łazience lub saunie wymaga wykorzystania wyjątkowego rodzaju drewna. Najwyższej klasy deski pochodzą z drzew iglastych, czyli: sosna pospolita, świerk syberyjski, modrzew syberyjski, jodła kanadyjska, cedr kanadyjski. Boazeria drewniana wykonywana jest też z drzew liściastych, do których należą: olcha estońska, osika biała, thermo osika.

Boazeria drewniana, do jakiego wnętrza?

Boazeria drewniana pięknie wygląda w korytarzach, salonach i pokojach dla dzieci. Zawsze trzeba odpowiednio dopasować aranżację okien i drzwi, żeby wszystko ze sobą harmonizowało. Nie wszyscy może wiedzą, że boazeria optycznie powiększa wnętrze, dlatego można ułożyć ją na ścianach nawet w małym przedpokoju. Boazeria w stylu skandynawskim pomalowana na biało tworzy w pomieszczeniach aurę spokoju, czystości i przytulności. Za jej pomocą można pięknie udekorować ściany w kuchni stylizując ją na styl rustykalny, powstanie niezwykle designerskie pomieszczenie. Wystarczy dobrać odpowiednie dodatki i cieszyć się powrotem do dawnych czasów.

Jeżeli w domu znajduje się już boazeria drewniana, ale wymaga odświeżenia, można to wykonać malując ją na dowolne kolory. Efektownie wygląda w odcieniach pudrowy róż, kremowym czy błękicie. Dużym powodzeniem cieszy się szara boazeria ułożona w jadalni w salonie w pobliżu kominka. Odpowiednio dobrane listwy przypodłogowe staną się odpowiednim zwieńczeniem dzieła.

Więcej na: https://www.vidaron.pl/poradnik/boazeria-drewniana-we-wnetrzach-jaki-rodzaj-drewna-wybrac