Japoński styl za zamkniętymi drzwiami sypialni

Estetyka krajów Dalekiego Wschodu kojarzy się z kolorem i przepychem. Okazuje się jednak, że Japończycy nadmiar zostawiają na ulicach, a we wnętrzach stawiają na prostotę
i harmonię. Szczególną uwagę przykładają do higieny snu, dlatego aranżacje ich sypialni sprzyjają wyciszeniu. Niewymuszone formy, delikatne wzory i szlachetne materiały dominują w przestrzeniach urządzonych w stylu japońskim.

Kolorystyka sypialni w stylu japońskim, dzięki której odnajdziesz spokój 

Japoński styl czerpie inspiracje z natury. W orientalnej sypialni królują kolory ziemi – beże, brązy, szarości czy delikatne zielenie. Stonowane barwy otulają ciepłem i dają poczucie bezpieczeństwa. Pozwalają się odprężyć i stanowią wytchnienie dla zmysłów. Powinny znaleźć się zarówno na ścianach, jak i dodatkach – meblach, pościeli czy dywanach.

Umeblowanie orientalnej sypialni 

Jest oszczędne i proste w formie. Japońska sypialnia to miejsce, gdzie liczy się przede wszystkim jakość. Meble stanowią niezbędne minimum. Łóżko czy szafki nocne wykonane są z naturalnych surowców – głównie szlachetnego drewna. Przybierają płaskie, geometryczne formy oraz nie zawierają ozdobników. Wszystko to po to, aby jeszcze bardziej podkreślić przeznaczenie sypialni.

Szlachetność materiałów japońskiego stylu 

Oprócz dobrej jakości drewna, sprawdzą się inne naturalne materiały – len, organiczna bawełna czy jedwab. Bez zbędnych zdobień, idealnie wpisujące się w minimalistyczne wnętrze. Ale jednocześnie dopasowane do określonej roli. Pościel, która ma otulać ciało podczas snu powinna być wykonana z jedwabiu. Z kolei narzuta na łóżko może być lniana. Dywan na podłodze zrobiony z juty podkreśli prostotę i lekką surowość wnętrza. Niewielka ilość zastosowanych materiałów pozwoli uniknąć przepychu.

Niezbędne dodatki, które stworzą orientalny klimat  

W japońskiej sypialni nie ma zbyt wielu akcesoriów. Idea zen, którą kierują się Japończycy podczas aranżacji wnętrz nie pozwala na przesadę. W orientalnej stylistyce zdecydowanie lepiej sprawdzi się jeden – większy i bardziej charakterystyczny element niż kilka małych. Jakie akcesoria spełnią wymogi?

    • Drzwi Shoji – lekkie i przesuwne. Wykorzystywane do dzielenia pomieszczenia lub jako typowe drzwi. Składają się z drewnianych obramowań wypełnionych naturalnym papierem ryżowym.
    • Drewniane żaluzje – często w ciemnobrązowym kolorze. Pozwalają regulować natężenie światła, co jest niezwykle ważne do stworzenia przytulnego nastroju.
    • Fototapeta lub duży obraz – którego tematyka związana jest z naturą. Często przedstawiają egzotyczne rośliny, orientalne pejzaże czy motyw ptaków. Stanowią charakterystyczny punkt w minimalistycznym wnętrzu japońskiej sypialni.
  • Parawan – piękna dekoracja i funkcjonalne akcesorium, które pozwoli na chwilę intymności.

Przytulny minimalizm – do tego dąży styl japoński w aranżacji sypialni. Na pierwszy rzut oka może wydawać się zbyt surowy, a naprawdę jest prosty i zrównoważony. Nieco odległy od standardów europejskich, gdzie sypialnia kojarzy się z przytulnymi dywanami, grubymi kocami i dużą ilością poduszek. Harmonię snu stawia na pierwszym miejscu i dba o to, aby sypialnia była miejscem relaksu i odpoczynku.

 

Sprawdź więcej na https://www.magnatfarby.pl/pl/ekspert-radzi/sypialnia-w-stylu-japonskim-kolory-orientu-w-sypialni

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
16 − 1 =