Panele słoneczne czy elektrownia wiatrowa?

Nie trzeba dzisiaj już chyba nikogo przekonywać do zalet, jakie płyną z korzystania z naturalnych źródeł energii o charakterze odnawialnym. Woda, słońce czy też wiatr pozwalają pozyskać w naturalny sposób wystarczająco dużo energii, by zapewnić sobie choćby i tanie ogrzewanie, czy też tani prąd w domu.

Pytanie jednak, na którą technologię postawić. W Polsce popularne są przede wszystkim dwie. Po pierwsze, powstają coraz to nowe elektrownie wiatrowe. Po drugie zaś, coraz chętniej decydujemy się na panele słoneczne. I nie ma się tutaj czemu dziwić – wszak rozwiązania te przynieść mogą naprawdę wysokie korzyści pod każdym względem, o jakim tylko pomyślimy w praktyce.

Co jednak wybrać?

Zalety paneli słonecznych

Panele słoneczne to rozwiązanie, które zgodnie z nazwą oparte jest oczywiście o energię solarną. Panele, a więc płaskie ogniwa fotowoltaiczne, montowane bądź to na otwartej przestrzeni, bądź to na dachu, zbierają energię słoneczną, by następnie przekształcić ją w prąd i zasilić domową czy przemysłową instalację.

Rozwiązanie to jest niezwykle proste, a przy tym efektywne. Co więcej, w naszym kraju zastosować je można z dużą łatwością, bo dni słonecznych w roku jest wiele, a co więcej – nawet gdy na zewnętrz jest pochmurno, kolektory zbierają promienie, które wbrew pozorom także przedzierają się przez chmury. Sam montaż zaś nie wymaga na przykład stosowania zaawansowanego sprzętu takiego, jak żurawie.

A może energia wiatrowa?

Energetyka wiatrowa rozwija się prężnie przede wszystkim w krajach takich, jak Holandia. I trzeba przyznać, że jest to dość rozsądne. A to dlatego, że tam wiatr jest dość intensywny, a pozyskanie z niego odpowiedniej energii nie jest zadaniem trudnym. Jeśli jednak chodzi o Polskę, choć miejsc, które są w dobrym miejscu nie brakuje, to sama inwestycja jest dość kosztowna i trzeba się liczyć z naprawdę sporymi wydatkami.

Dlatego też, szczególnie do zastosowań domowych oraz niewielkich zastosowań przemysłowych, wykorzystuje się przede wszystkim osiągnięcia fotowoltaiki.

Zapraszamy na stronę naszego partnera SOLTeam, jeśli chcesz się dokładniej zapoznać z możliwościami paneli słonecznych

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
6 ⁄ 2 =