Deski tarasowe to najczęściej wybierany materiał do wykończenia tarasu. Drewno jest tworzywem trwałym i odpornym na wiele czynników, jednak jego prawidłowa pielęgnacja jest niezbędna, by na lata móc cieszyć się jego dobra kondycją. W niniejszym artykule zostanie podpowiedziane, jak we właściwy sposób czyścić i konserwować drewniany taras.

Jak czyścić drewniany taras?

Drewniany taras to miejsce, na którym osadza się brud, taki jak piach, suche liście, różnego rodzaju pyły a także inne zanieczyszczenia naturalne, których nie da się uniknąć. Warto więc kilka razy w tygodniu zamieść taras szorstką zmiotką. Im bardziej szorstka, tym zbieranie za jej pomocą zanieczyszczeń będzie dużo prostsze i szybsze. Między deskami znajdują się szczeliny, zmiatając taras odpowiednio często, można uniknąć zalegania w nich i zbierania się brudu, którego po czasie bardzo trudno się pozbyć.

Warto również, głównie porą wiosenna bądź letnią, umyć taras zwykłą wodą. Najlepiej do tej czynności sprawdzi się myjka ciśnieniowa, dzięki której błoto oraz osad znika w mgnieniu oka. Sprawi to również, że deski tarasowe zachowają na dłużej swój piękny kolor.

Jak konserwować taras drewniany ?

W przypadku konserwacji, chroni ona zarówno przed czynnikami zewnętrznymi jak wilgoć, promienie UV, ale i przed rozwojem grzybów bądź pleśni oraz przed szkodnikami. W przypadku braku ochrony, na drewnie mogą pojawić się plamy, szary nalot a nawet wypustki. Warto poddać więc drewniane deski olejowaniu. Zabieg ten powtarzany regularnie, jest w stanie utrzymać drewniany taras w naprawdę świetnej kondycji.

Pielęgnacja desek drewnianych- czy zawsze wygląda tak samo ?

Wszystko zależy tak naprawdę od gatunku drewna. Przeważnie pielęgnacja desek tarasowych wygląda podobnie, jednak czasami gatunek drewna jest tak egzotyczny, że może wymagać zupełnie innych produktów do kosmetyki. Dlatego przed wyborem materiału do wykończenia tarasu, warto odpowiednio dobrze zapoznać się z jego specyfiką, aby dbanie o jego czystość nie przysparzało dodatkowych kłopotów.

Pielęgnacja desek tarasowych to także zabezpieczanie ich przed ścieraniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Wybierając oleje do konserwacji drewna, warto zapoznać się z ich etykieta. Najlepiej decydować się na takie, które oprócz swoich podstawowych funkcji, wypływają również na wzmocnienie struktury drewna oraz tworzyć będą na jego powierzchni dodatkową warstwę ochronną.

Reasumując, posiadanie pięknego i zadbanego tarasu, nie należy do skomplikowanych osiągnieć. Warunkiem jest jednak jego systematyczna i prawidłowa pielęgnacja. Używanie odpowiednich kosmetyków do drewnianych desek, jest w stanie zdecydowanie wydłużyć ich żywotność. Bo przecież piękny taras to zadbany taras, w którym z przyjemnością chce się spędzać każdą wolną chwilę. Dlatego też, warto zadbać o to, aby utrzymać go w czystości.

 

https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-dbac-o-drewniany-taras-pielegnacja-desek-tarasowych