Prawidłowe wykonanie hydroizolacji balkonu

Większość ludzi posiadających balkony nie zastanawia się nad tym, czy ich hydroizolacja została prawidłowo wykonana. Tak naprawdę wiele balkonów jej nie posiada. Zazwyczaj na płytę balkonową kładzione są po prostu płytki i w taki właśnie sposób się go użytkuje. Czy to jednak zapewnia mu optymalną trwałość zważywszy na to, że oddziałują na niego cały czas jakieś czynniki atmosferyczne? Trzeba przyznać, że niestety nie. Płytki nie ochronią płyty balkonu przed penetracją wody. Nawet jeśli są one odpowiednio dobrane i również fugi spełniają wszelkie wymagania, to jest to zdecydowanie zbyt mało. Powoli balkon zacznie niszczeć, a jego pierwotny wygląd ulegać zmianie. Dlatego warto mieć na względzie wykonanie hydroizolacji balkonu. Najlepiej jest oczywiście zdecydować się na nią wtedy, gdy balkon dopiero powstaje. Możemy jednak pomyśleć o niej również w momencie, gdy chcemy go odświeżyć i wyremontować.

Jak powinna przebiegać hydroizolacja?

Balkon nie może zatrzymywać na sobie wody czy też śniegu. Dlatego konieczne jest wykonanie spadku, odchylenia względem ściany budynku. Określa się, że powinien on wynosić mniej więcej 1,5 %. Warto trzymać się tej uniwersalnej wartości. Lekki spadek w stronę zewnętrzną, uchroni nas przede wszystkim przed zaleganiem opadów. W momencie gdy woda zalega na balkonie, wówczas może ona niestety penetrować nawet warstwę izolacji. Tym samym prędzej czy później i tak dojdzie do degradacji.

Płyta betonowa balkonu powinna zostać przez nas odnowiona. Chodzi zatem przede wszystkim o jej dokładne wyczyszczenie i pozbawienie jej wszelkich zaległych materiałów, fragmentów oderwanych przez upływ czasu. Jeśli natomiast powstały na niej jakieś spękania, trzeba je uzupełnić. Dziś jako pierwszą warstwę hydroizolacji, wykorzystuje się przede wszystkim szlam mineralny. Można go szybko nałożyć i wykonać to samodzielnie. Poza tym stanowi on świetną izolację i nie przepuszcza wody do płyty betonowej. Choć beton wydaje nam się bardzo odporny, to słabo on sobie radzi z wodą i pod jej wpływem koroduje. Taki szlam nakłada się wałkiem lub pędzlem. Nie możemy tutaj zapomnieć również o wykonaniu hydroizolacji pomiędzy ścianami, a płytą balkonową. Trzeba tam zatopić taśmę izolacyjną i również pokryć ją szlamem. W tym miejscu należy również umieścić sznur dylatacyjny. Płytki muszą być kładzione chociaż fragmentem na cokół, aby zabezpieczyć te miejsca. Następnie dodatkowo uszczelnia się narożniki przy pomocy masy uszczelniającej.

Gdzie można nabyć materiały do hydroizolacji?

Wiele niezbędnych materiałów można zakupić chociażby w tym sklepie internetowym: https://matbau.com/sklep/produkty/tarasy-balkony-lazienki-baseny/. Warto zwrócić również szczególną uwagę na płytki, będące wierzchnią warstwą każdego balkonu. Najlepiej jest wybierać takie, które mają jak najwyższą odporność na czynniki atmosferyczne. Podobnie powinno być z fugą, musi być ona odporna chociażby na działanie mrozu. Dobrze jest także wybierać płytki o chropowatej strukturze, które nie będą zbyt śliskie. To zawsze bezpieczniejsze rozwiązanie.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
25 − 19 =