Rękawice robocze to niezbędny element ubioru pracownika w wielu dziedzinach – zaczynając od wyładunku towarów, kończąc na pracach w trudnych i niebezpiecznych dla zdrowia warunkach.

Nie istnieje jeden tylko rodzaj takich rękawic – jest ich kilkadziesiąt rodzajów, a przeznaczone są zarówno do wykonywania wspomnianych zawodów, jak i takie, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane przez osoby prywatne, np. podczas malowania, obsługi pieca c.o. czy choćby prac ogrodowych. Najbardziej popularne rękawice robocze to tzw. wampirki – są one wykonane z materiału, a wewnętrzne obszary dłoni i palców pokryte są poliuretanem, czyli warstwą nieco podobna do gumy, jednak mające inne właściwości. Nadają się do mniejszych prac, jak np. wspomniane ogrodnicze czy też remontowe. Są one bardzo tanie, jednak minusem jest fakt, że zużywają się dość szybko.

Alternatywą są rękawice robocze powlekane nitrylem oraz neoprenowe.

rękawice roboczeIstnieją rękawice wyspecjalizowane w ochronie przed konkretnymi urazami dłoni – np. rękawice antyprzecięciowe, osłaniające dłoń i palce przed czynnikami takimi jak ostrza i piły. Rękawice skórzane i drelichowe dedykowane są mechanikom i innym osobom, które wykonują prace w miejscach, gdzie znajduje się dużo smarów i cieczy. Do prac wymagających dużej precyzji służą rękawice ochronne z dzianiny, tkaninowe, bawełniane nylonowe. Zapewniają one doskonała ochronę dłoni przy jednoczesnym poczuciu każdego ruchu palca – co wytłumiają rękawice ochronne wykonane z grubszych materiałów.

Dostępne są również specjalnie ocieplane rękawice każdego rodzaju. Mają zastosowanie wtedy, gdy w miejscu pracy panuje chłód – może być to zarówno otwarty teren, jak i np. chłodnie czy pomieszczenia, które wymagają zimnego powietrza.

Rękawice robocze wszystkich typów można odnaleźć w sklepach zajmujących się sprzedażą artykułów BHP, marketach budowlanych i ogrodniczych. Cena za nie jest wygórowana – choć oczywiście zależy od rodzaju i grubości danych rękawic. Para najtańszych to wydatek poniżej złotówki.