Mały salon – duży problem… Te słowa jak żadne inne oddają prawdę na temat niewielkiego wnętrza. Bo jak pogodzić marzenia o wielkiej, wygodnej sofie, designerskich meblach i stylowych dodatkach z ograniczonym metrażem? Sprawa bez wątpienia do najłatwiejszych nie należy, jednak, na całe szczęście, nie jest też przegrana. Wystarczy znajomość kilku podstawowych trików, aby aranżacja małego salonu stała się nie tylko przyjemna, ale również zakończyła uzyskaniem wymarzonego efektu.

Mały salon – jaki kolor?

Przystępując do urządzania jakiegokolwiek pomieszczenia, powinniśmy zacząć od podstaw, czyli od ścian. Pierwszym zatem pytaniem, jakie należy sobie zadać, będzie w naszym wypadku: na jaki kolor pomalować mały salon? Czy kierować się najnowszymi trendami, własnymi upodobaniami czy może postawić na jakąś klasyczną, bezpieczną barwę? Niestety, ciężko tutaj udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że przemyślana manipulacja różnymi odcieniami może nadać wnętrzu znamiona przestronności, na tym zatem powinniśmy się skupić w pierwszej kolejności. Najbardziej oczywistym wyborem będą rzecz jasna pastele, a także beże i biele. Możemy też pokusić się o pomalowanie jednej ściany na jakiś mocniejszy kolor, czerwony, fioletowy, zielony, a nawet czarny. Rozwiązanie takie sprawdzi się szczególnie dobrze w zestawieniu z jasnymi meblami tworząc wrażenie świeżości i przejrzystości. Należy jednak unikać malowania wszystkich ścian na ciepłe barwy, sprawią one bowiem, że ściany przybliżą się optycznie do siebie, co tym samym spotęguje wrażenie ciasnoty. Najlepszym wyborem będą zimne odcienie, szczególnie błękity oraz szarości, które dadzą dokładnie odwrotny efekt.

Mały salon – meble i dodatki

Jeżeli odpowiedzieliśmy już sobie na pytanie na jaki kolor pomalować mały salon teraz pora zastanowić się nad wyborem sprzętów. Centralnym punktem tego wnętrza musi być oczywiście kanapa. Na rynku jest dostępna ogromna ilość modeli w najróżniejszych barwach, jednak nie każdy zda egzamin w naszym wypadku. Na pewno już na starcie trzeba odrzucić wersje narożne, które tylko podkreślą mały metraż salonu. Znacznie lepszą opcją będą kanapy modułowe, a nawet dwuosobowe. Oprócz tego w pomieszczeniu nie może zabraknąć stolika kawowego. W tym wypadku warto zaszaleć i wybrać jakiś ciekawy, designerski model. Ostatnim punktem są meble. Kupując je trzeba oczywiście wziąć pod uwagę mały salon kolor ścian i tak je dopasować, aby całość stworzyła spójną, reprezentacyjną aranżację. Na pewno doskonałą opcją będą wszelkie modele odbijające światło, gdyż dzięki nim pomieszczenie wyda się większe. Zwłaszcza, jeżeli oprócz tego na ścianach zawiesimy lustro w dekoracyjnej ramie. Pamiętajmy jednak, że posiadając ograniczoną przestrzeń bardzo łatwo uzyskać efekt zagracenia. Aby tego uniknąć postawmy na jeden-dwa meble, najlepiej antyki lub nowoczesne, o jakiejś ciekawej, nietypowej formie. Będą one przyciągały wzrok gości odwracając jednocześnie uwagę od gabarytów salonu.

Więcej ciekawych pomysłów znajdziecie w poradniku: https://www.magnatfarby.pl/ekspert-radzi/jak-dobrac-kolor-scian-w-malym-salonie-porady-eksperta