To co wyróżnia drewno dębowe, to przede wszystkim jego świetna trwałość oraz wytrzymałość. Dlatego gdy kupujemy meble różnego rodzaju, bardzo chętnie inwestujemy z modele z drewna dębowego. Niemniej jednak również ono podobnie jak i każdy inny gatunek drewna, wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. W jaki sposób można zapewnić mu piękny wygląd na dłużej? Przede wszystkim decydując się na jego regularne olejowania. W przypadku drewna w dobrym stanie i będącego wewnątrz co kilka lat, a gdy mamy do czynienia z drewnem narażonym na wilgoć itp., co roku.

Przygotowywanie powierzchni drewna pod olejowanie

Cały proces olejowania drewna, należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego oleju. Jaki może nam posłużyć do wykonania tego zadania? Jeśli drewno jest naprawdę rzadko użytkowane i znajduje się wewnątrz, wówczas możemy posłużyć się nawet standardowymi olejami roślinnymi. O jakich mowa? Przede wszystkim warto skorzystać z oleju rzepakowego, lnianego oraz kokosowego. Jeśli jednak mamy do czynienia z mocno eksploatowanymi powierzchniami dębowymi, wówczas lepiej jest postawić na produkty profesjonalne, służące do olejowania. Mają one znacznie lepsze właściwości pod tym względem i są w stanie zapewnić nam efekt, jakiego oczekujemy.

Nim zaczniemy nakładać olej na drewno, trzeba dość dobrze przygotować jego powierzchnię. Na samym początku czyści się ją z wszelkich zabrudzeń, można wykorzystać do tego chociażby benzynę ekstrakcyjną. Później wszystko trzeba wyszlifować, korzystając z takich prostych metod, jak papier ścierny. W trakcie szlifowania drewna jego pory się otwierają, a olej wnika głębiej i efekt naszej pracy będzie o wiele lepszy. po szlifowaniu powierzchnię trzeba odpylić.

Nakładanie oleju wymaga od nas skorzystania z pędzla, choć możemy posłużyć się również czystą ściereczką. Olej musi być nałożony wzdłuż słojów i pozostawiony na powierzchni przez tak długi okres czasu, jaki został zalecony przez producenta. Po jego upływie przy pomocy papieru zbiera się nadmiar oleju i powtarza czynność. Należy ją powtarzać tak długo aż osiągniemy efekt, który faktycznie będzie dla nas satysfakcjonujący.

Jakie błędów nie należy popełniać w trakcie olejowania drewna dębowego?

Oczywiście w trakcie olejowania drewna, można popełnić kilka fatalnych w konsekwencjach błędów. Jak się ich ustrzec i jakie to konkretnie błędy? Pierwszych z nich jest wybór złego rodzaju oleju. Oleje typowo roślinne nigdy nie będą w stanie zapewnić nam tak dobrego efektu jak gotowe preparaty, ponieważ mają one znacznie słabsze działanie. Po jakimś czasie mogą między innymi się ścierać, dlatego czasem lepiej jest zainwestować w coś bardziej fachowego.

Nakładanie oleju musi wiązać się także z rozwagą. Nie powinno się kłaść zbyt grubej warstwy i wystrzegać się także warstw cienkich, które nie pozwalają na odpowiednie wniknięcie oleju w strukturę drewna. Jeśli oleju jest zbyt dużo to zawsze należy go odsączyć, nigdy nie powinniśmy pomijać tego kroku.

Dobrze jest również trzymać się wszelkich zaleceń producenta. Oczywiście każdy produkt jest inny i trzeba kierować się instrukcją. W momencie gdy nie nakładamy oleju zgodnie z takimi zaleceniami, wówczas sami pozbawiamy się ostatecznie dobrych efektów. Drewno może nie przyjąć oleju w odpowiedni sposób, efekt będzie marny, a my jedynie stracimy na to wszystko czas.

Trudno jest niekiedy trzymać się wszystkich wytycznych, ponieważ coś możemy chcieć zrobić po prostu po swojemu. Jednak tylko i wyłącznie w taki sposób możemy osiągnąć odpowiedni efekt końcowy.

Dowiedz się więcej z poradnika na  https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-olejowac-drewno-debowe-porady-eksperta