Jeśli jesteśmy w posiadaniu siatki ogrodzeniowej to bez wątpienia zależy nam na tym, aby wyglądała ona ładnie oraz estetycznie. Poza tym choć takie siatki nie kosztują wiele, nie chcemy ich wymieniać co rok dlatego staramy się utrzymywać je w odpowiednim stanie. Na ich ogólną żywotność wpływają niekorzystne warunki atmosferyczne dlatego warto regularnie je zabezpieczać oraz malować, aby móc cieszyć się taką siatką jak najdłużej.

Jakimi narzędziami warto malować siatkę?

Malowanie siatki ogrodzeniowej w gruncie rzeczy wcale nie jest tak łatwe i proste, jak mogłoby się wydawać. Problemy mogą pojawić się już na etapie wyboru narzędzia, którym trzeba ją malować. Większość z nas od razu zaznaczyłaby, że najlepiej malować ją pędzlem. Jest jednak kilka minusów takiego właśnie rozwiązania. Jakich? Przede wszystkim drut siatki musi zostać pomalowany z każdej strony, a pędzlem nie jest łatwo osiągnąć takiego właśnie efektu. Zazwyczaj wtedy siatkę malujemy jedynie z jednej strony, dlatego raz po raz musimy przechodzić także na drugą, aby cała praca została wykonana równomiernie.

Można pokusić się także o malowaniem siatki pistoletem. Jednak również w tym wypadku nie zawsze jesteśmy w stanie nałożyć farbę dokładnie. Poza tym sporym minusem takiego rozwiązania jest to, że marnuje się sporo farby, ponieważ jest ona po prostu wystrzeliwana w powietrze.

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem może okazać się zatem dla nas malowanie przy pomocy wałka malarskiego. W tym wypadku także nie jesteśmy w stanie pomalować siatki od razu z każdej strony. Jednak dość szybko pokrywa się farbą ogromną połać siatki i nie marnuje się przy tym farby. Natomiast wszelkie niedociągnięcia można zniwelować używając pędzla.

Można także skorzystać ze specjalnych wałków do malowania siatki. Posiadają one odpowiednie nacięcia, umożliwiające jej malowanie z wielu stron.

Jak przygotować siatkę do malowania?

Oczywiście nim zaczniemy w ogóle malować siatkę, musimy ją odpowiednio przygotować. Należy przede wszystkim oczyścić ją ze wszelkich zabrudzeń, a zatem z kurzu, jakiegoś błota lub też mchu. Na siatce nie może pozostać także rdza, ponieważ szybko zaatakowałaby ona nową farbę i nasza praca po prostu poszłaby na nic. Oczywiście usuwa się również odstające elementy z siatki, a więc zazwyczaj luźną starą farbę. W takim wypadku dobrze jest usunąć ją dokładnie, a potem wszystko zmatowić przy pomocy papieru ściernego. To pozwoli także na wyrównanie całej powierzchni, dzięki czemu nałożona farba będzie wyglądała po prostu bardzo estetycznie.

Jaką farbą powinniśmy siatkę pomalować? Najlepiej by była ona odporna na działanie różnego rodzaju czynników atmosferycznych. Obecnie na rynku nie brakuje specjalnych farby służących do malowania płotów oraz siatek ogrodzeniowych, które mogą posłużyć nam właśnie w tej sytuacji. Poza tym taka farba powinna być zawsze odporna na działanie różnego rodzaju czynników atmosferycznych. Obecnie do różnego rodzaju powierzchni zewnętrznych poleca się przede wszystkim farby chlorokauczukowe.

 

Poczytaj więcej w poradniku na https://www.rafil.pl/malowanie-siatki-ogrodzeniowej-krok-po-kroku/