biała boazeria we wnętrzach

Boazeria, tak popularna w latach 80., w późniejszym okresie odeszła do lamusa. Dlaczego? Ponieważ kojarzyła się z nudnymi, pomalowanymi na wysoki połysk deskami znanymi z ciasnych, babcinych przedpokojów oraz urządzonych według tego samego schematu domów i mieszkań w bloku. W ostatnich jednak latach sytuacja zmieniła się o przysłowiowe 180 stopni, a na temat boazerii pojawiła się cała gama wartych uwagi wariacji.

Biała boazeria we wnętrzach

Powrót boazerii na salony wiąże się dość mocno z popularyzacją stylu skandynawskiego, gdzie stawia się na naturalne materiały i jasną, rozświetlającą mieszkanie kolorystykę. Nic zatem dziwnego, że w estetyce tej poczesne miejsce zajmuje biała okładzina do ścian. Zwykle przyjmuje ona postać szerokich desek pomalowanych na jednolity kolor lub wzbogaconych o tak modne obecnie przetarcia. Czasami montuje się ją w całym pomieszczeniu, czasami natomiast pełni funkcję typowo dekoracyjną i zajmuje jedynie niewielki fragment ściany służąc w ten sposób również do wyznaczenia stref. Inne godne uwagi rozwiązanie to angielska boazeria do wnętrz. Szczególnie dobrze pasuje ona do aranżacji w stylu glamour stanowiąc wspaniałe tło dla kryształowych żyrandoli, złotych detali i eleganckich luster. Jej najbardziej charakterystyczną cechą jest forma. Składa się ona z czegoś na kształt prostokątnych kasetonów z dekoracyjnymi żłobieniami wykonanych najczęściej z drewna, płyty MDF, sklejki lub polistyrenu. Oprócz niewątpliwych walorów dekoracyjnych cechuje ją łatwość montażu oraz pielęgnacji. Inna warta uwagi opcja to boazeria pozioma, często spotykana we wnętrzach rustykalnych i, wtedy, odpowiednio postarzona. Dodatkowym jej atutem jest to, że optycznie powiększa wnętrze, dlatego sprawdza się przede wszystkim w małych pomieszczeniach.

Biała boazeria – atuty

Wnętrze, w którym znajduje się biała boazeria zyskuje przede wszystkim pod względem estetycznym. Duża ilość białego koloru kreuje wrażenie przestrzeni oraz wprowadza do mieszkania sporo światła czyniąc je tym samym bardziej przyjaznym i przytulnym. Ponadto, takie rozwiązanie idealnie sprawia się w pokojach, gdzie ściany narażone są na uderzenia i otarcia. Chodzi tu przede wszystkim o przedpokoje, korytarze, jadalnie, a także, rzecz oczywista, pokoje dziecięce. Co prawda na pierwszy rzut oka może się wydawać, że biały kolor będzie wymuszał częste sprzątanie, jednak zwykle wystarcza od czasu do czasu przetrzeć okładzinę wilgotną szmatką. Tym samym boazeria zdobi, sprawia, że wnętrza na dłużej zachowują nienaganny wygląd, a przy tym ułatwia utrzymanie ich w czystości. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/5-pomyslow-na-aranzacje-wnetrz-z-biala-boazeria