Mydło malarskie – tradycja znaczy skuteczność

Mydło malarskie to najprostszy sposób na oczyszczenie ściany przed nałożeniem kolejnych warstw. Choć na rynku pojawiło się wiele nowych specyfików do czyszczenia o silnym chemicznym składzie, fachowcy nadal cenią sobie najwyżej tradycyjne mydło malarskie. Dlaczego? To produkt wielofunkcyjny, który cechuje wysoka skuteczność mimo prostego składu, a przede wszystkim niska cena. Jeśli chcesz się dowiedzieć na czym polega fenomen tego specyfiku, przeczytaj nasz poradnik, w którym opiszemy jego działanie oraz sposób używania.

Co to jest mydło malarskie?

To „najczystszy” rodzaj mydła, bez dodatku fosforanów, substancji zapachowych oraz barwników. Mydło malarskie składa się soli sodowych i potasowych wyższych kwasów tłuszczowych, gliceryny oraz wody. Ma konsystencję gęstej pasty, którą dodaje się do wody. Tak uzyskujemy roztwór myjący, którym można czyścić ściany przed zastosowaniem produktów malarskich.

Jak działa mydło malarskie?

Mydło malarskie ma dipolową budowę, dzięki której cząsteczki mydła „odrywają” zabrudzenia hydrofobowe od powierzchni, np.: resztki kleju, tapety, zapraw, brud, tłuszcz, plamy po kredkach i flamastrach. Mydło po prostu zmiękcza starą nawierzchnię, dzięki czemu z łatwością można ją usunąć, a oczyszczona ściana doskonale nadaje się do nałożenia nowej nawierzchni, takich jak tapeta lub powłoka malarska. Również ściany zagrzybione bądź pokryte pleśnią warto wyczyścić wodą z dodatkiem mydła malarskiego – dzięki odczynowi alkalicznemu mydlany roztwór skutecznie usunie mikroorganizmy oraz zapobiegnie powstawaniu nowych kolonii grzybowych. Co ciekawe, za pomocą mydła malarskiego można również usuwać zabrudzenia z odzieży roboczej i narzędzi, np. plamy po farbie czy kleju.

Instrukcja stosowania mydła malarskiego

Mydło malarskie należy rozpuścić w wodzie. Tak przygotowanym roztworem myjemy miejsca na ścianie, których chcemy się pozbyć, czyli pozostałości po starych farbach, kleju, tapecie lub zabrudzenia. Mydło malarskie należy aplikować za pomocą ławkowca, czyli szerokiego pędzla, kierując nim z góry na dół. Zmiękczoną starą nawierzchnię z łatwością można usunąć za pomocą szpachelki. Miejsca, na których zastosowano mydło malarskie, należy przemyć czysta wodą i pozostawić do wyschnięcia. W przypadku bardzo silnych zabrudzeń, całą czynność należy powtórzyć. Mydło malarskie schnie 25-45 min. Pamiętaj, żeby w trakcie schnięcia ścian zapewnić w pomieszczeniu właściwą wentylację.

Dostępność

Mydło malarskie dostaniesz bez trudu w każdym sklepie i markecie budowlanym. Produkt dostępny jest zazwyczaj w opakowaniach od 0,4 do 1 kilograma.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zastosowania mydła malarskiego, koniecznie odwiedź stronę:

https://www.sniezka.pl/poradniki/porady-techniczne/mydlo-malarskie-do-czego-sluzy-i-jak-go-uzywac

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
21 + 2 =