Palisady ogrodowe – jak wybrać odpowiedni materiał?

By podkreślić i zabezpieczyć piękno kwiecistych rabatek i kunsztownych skalniaków warto oddzielić je od pozostałej części ogrodu niewysoką palisadą. Sprawdź, jakie materiały najczęściej wykorzystuje się do ogrodowych palisad i wybierz najlepsze rozwiązanie dla siebie.

Palisada plastikowa

Jednym z najtańszych, a jednocześnie bardzo praktycznych rozwiązań są palisady wykonane z plastiku. Na rynku dostępny jest szeroki wybór rozmiarów i kolorów plastikowych obrzeży, dlatego z łatwością można dopasować materiał do powierzchni i potrzeb ogrodu. Są bardzo lekkie i łatwe w montażu, co znacznie usprawnia i przyspiesza ogrodowe prace. Odporny na wilgoć i niskie temperatury plastik nie jest jednak tak stabilny, jak cięższe, naturalne materiały.

Palisada z kostki brukowej

To bardzo trwałe i efektowne rozwiązanie, które doskonale nadaje się do wykończenia krawędzi ogrodowego chodnika. Choć wiąże się ze zdecydowanie wyższym kosztem, montaż palisady z kostki brukowej o inwestycja na lata. Materiał ten jest niezwykle wytrzymały i nie wymaga dodatkowej pielęgnacji, co z kolei obniża koszt jego późniejszego utrzymania.

Palisada drewniana

Najbardziej bliskim naturze i klasycznym materiałem, z którego wykonuje się ogrodowe palisady jest drewno. Doskonale prezentuje się w każdym ogrodzie, nie burząc jego naturalnej przestrzeni. W porównaniu z wymienionymi wcześniej materiałami, drewno jest jednak znacznie bardziej wrażliwe na szkodliwe działanie warunków zewnętrznych. By utrzymać palisady w dobrym stanie należy pamiętać o stosowaniu odpowiednich impregnatów oraz regularnym odświeżaniu drewnianej powierzchni. Więcej wskazówek dotyczących szybkiej renowacji drewnianych palisad znajdziesz na: https://www.vidaron.pl/poradnik/ogrodowa-palisada-szybka-renowacja.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
26 − 3 =