Zdrowe farby do ścian

Urządzając lub remontując mieszkanie chcemy, by przyjemnie się w nim mieszkało przez długie lata. Zwracamy uwagę na każdy szczegół, starannie dobierając materiały i elementy wyposażenia. Pragniemy, by mieszkanie było wygodne, funkcjonalne i gustownie urządzone. Coraz częściej decydujemy się także na ekologiczne rozwiązania.

Przyjazne farby – czyli jakie?

Większość z nas wybierając farbę, na pierwszym miejscu stawia kolor oraz czas schnięcia. Warto zwrócić uwagę na to, czy produkt jest bezpieczny dla zdrowia – czy podczas malowania i schnięcia nie wydziela szkodliwych związków. Najbezpieczniejsze są farby emulsyjne, czyli te rozcieńczane wodą, a nie chemicznymi rozpuszczalnikami.

Farby akrylowe to najpopularniejsze produkty z grupy farb emulsyjnych. Ich spoiwem jest żywica akrylowa. Łatwo się nanoszą oraz są odporne na szorowanie. Nie żółkną i nie blakną pod wpływem promieniowania słonecznego.

Farby winylowe zawierają polichlorek winylu, łatwo się je nakłada, jednak dość szybko się brudzą. Nie nadają się do intensywnego szorowania, ponieważ mogą się ścierać. Są słabo paroprzepuszczalne, w związku z tym nie nadają się do pomieszczeń, w których występuje duży poziom wilgotności.

Farby lateksowe w swoim składzie posiadają kauczuk i bardzo szybko wysychają. Pozostawiają na ścianie bardzo cienką elastyczną warstwę, odporną na wilgoć ale nie wpływającą negatywnie na oddychanie powierzchni. Nie są podatne na zarysowania i można je zmywać na mokro. Mogą być stosowane w łazienkach oraz kuchniach.

Niektórzy producenci (np. Magnat) oferują też farby ceramiczne o specjalnych właściwościach. Farba Magnat Sypialnia Pokój Dziecka wykorzystuje innowacyjną formułę Anty Formaldehyd, dzięki czemu oczyszcza powietrze z tej niebezpiecznej substancji. Więcej o farbie oraz jej właściwościach można przeczytać na stronie producenta: https://www.magnatfarby.pl/ekspert-radzi/czyste-powietrze-w-mieszkaniu-jak-zredukowac-ilosc-formaldehydu-w-powietrzu.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
17 + 22 =