Ewidencja księgowa odzieży roboczej – czego wymaga prawo?

W czasach obecnych powszechnie używa się odzieży roboczej i kombinezonów roboczych różnego typu. Mowa tu dokładnie o tym, że w przypadku większych firm ta odzież jest wydawana pracownikom z magazynu, a po skończonym dniu pracy muszą zdać takowy strój roboczy i co równie istotne w tym konkretnym ubraniu muszą pełnić swoje obowiązki służbowe i to nie tak jak chcą, tylko zgodnie z obecnie obowiązującymi ustawami.

Zużywanie się odzieży roboczej.

Nie od dziś pewnym jest to, że ta odzież robocza wydawana pracownikom z magazynu najzwyczajniej w świecie się zużywa, czyli przecierają się te rękawice robocze. Podobnie jest też ze spodniami i z kurtką roboczą. Rzecz jasna wielcy przemysłowcy tego świata chcieliby by ten proces był jak najwolniejszym, ale jest jak jest, bo ludzie pracują choćby na linii produkcyjnej cegieł i szybko zużywają te tanie typy ubrań roboczych. Istotnym jest też i to, że takie linie produkcyjne często odwiedza inspekcja pracy, a inspektorzy nie są zadowoleni wtedy gdy widzą pracownika robiącego swoje bez rękawic ochronnych i bez kasku. Te konkretne rzeczy pracownik rzecz jasna musi mieć na sobie i tylko w takim stroju pracować, bo bez niego narusza prawo i panujące regulaminy. Jednym słowem nie może być tak, że nie używa odzieży ochronnej lub tak, że to pracodawca nie zapewnił mu odpowiednich rękawic lub kasku.

Pracownik który sam zniszczył odzież ochronną.

Zazwyczaj jest tak, że odzież ochronną niszczy się przypadkowo podczas pracy i wtedy pracownik nie ma potrąconej pewnej kwoty choćby od zniszczonych rękawic roboczych, ale bywa też i tak, że jeden z pracowników niszczy rękawice robocze celowo, a w czasach obecnych zdarzenie tego rodzaju mogą uchwycić kamery monitoringu znajdujące się przy linii produkcyjnej. Wtedy rzecz jasna udowodnienie winy danej osobie polega tylko na pokazaniu nagrania, a potem na wyciągnięciu konsekwencji. Rzecz jasna ta jedna para rękawic roboczych nie jest wartą zbyt wiele, ale jeśli do tego typu zdarzenia dojdzie więcej niż raz to dana osoba może stracić pracę, czyli dostać to zwolnienie dyscyplinarne. Do zdarzeń tego typu dochodzi, choć niezbyt często, bo ludzie w czasach nie pewnych ekonomicznie dbają o to by mieć pracę, czyli o to by jej też nie stracić w głupi sposób.

Inne wzmianki o odzieży ochronnej.

Specyficzny typ odzieży ochronnej nosi pracownik odlewający elementy z metali w ceramicznych formach, czyli tylko ten rodzaj pracownika może zajmować się odlewaniem, a nie pracownik, który potem zajmuje się szlifowaniem konkretnego elementu. Mowa tu o tym, że odzież ochronna jest tak jakby przypisaną do konkretnego pracownika i do funkcji którą on aktualnie pełni. Dlatego też nie może być tak, że kilka odlewów wykona szlifierz i to bez zmiany ubrań ochronnych, bo gdyby tego typu praktykę zobaczył ktoś z inspekcji pracy to kara by była i co najważniejsze mogłaby być znaczną w przypadku osób przeszkolonych i znających przepisy. Takie osoby nie powinny ich łamać i co równie istotne powinny nawet pilnować, by inni pracownicy bezmyślnie nie łamali panujących zasad bezpieczeństwa.

 

Więcej w tym temacie przeczytasz we wpisie o ewidencji ubrań roboczych  na Stapol.pl

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
18 + 10 =