Wykładziny dywanowe – pętelkowe, cięte, igłowane, plecione

Producenci wykładzin mają w swojej ofercie szeroką gamę tego rodzaju artykułów, które różnią się pomiędzy sobą wykorzystanymi materiałami, budową, a także wzorami i kolorystyką. Wykładziny można podzielić pod kątem swojej konstrukcji na trzy cztery rodzaje – pętelkowe, cięte, igłowane i plecione. Czym charakteryzuje się każdy jej typ?

Każda wykładzina zbudowana jest z wierzchniej okrywy, która nazywana jest inaczej runem, a także z podłoża, na którym osadza się runo. Runo może różnić się pomiędzy sobą wierzchem, na przykład może mieć ono kształt pętelek, sterczących włókienek albo może być splątane lub plecione. Właśnie dlatego nazywamy wykładziny pętelkowymi, ciętymi, igłowanymi i plecionymi.

Wykładziny pętelkowe

To popularny typ wykładzin, w których runo ma formę pętelek, dlatego włókna nie są rozcięte wtedy na górze, jak ma to miejsce w przypadku wykładzin ciętych. Określane są po angielsku jako „loop pile”. Wykładziny pętelkowe mogą tworzyć również wzory strukturalne, gdy pętelki mają różne wysokości. Wśród wykładzin pętelkowych wyróżniamy wykładziny bucle z grubych włókien, wykładziny typu saxony z pętelek naciętych lub skręconych. Są one bardzo często stosowane w biurach.

wykladziny-dywanowe

Wykładziny cięte

W tym przypadku włókna, które są rzadziej lub gęściej tkane, są przecinane, dlatego też tworzą nawierzchnię, która przypomina welur lub zamsz. Określane są też często jako „cut pile”. To wykładziny doskonale nadające się do hoteli, sal konferencyjnych czy biur, ponieważ wyróżniają się eleganckim wyglądem.

Wykładziny igłowane

Są to wykładziny, których runo przypomina filc – jest specjalnie gęsto splatane, a następnie ubijane, aby włókna były ze sobą chaotycznie powiązane. Wykładziny igłowane wyglądają bardzo ładnie w biurach czy w sklepach, ale również stosowane są w wielu innych obiektach.

Wykładziny tkane – plecione

W sprzedaży można znaleźć również wykładziny tkane, na przykład wykładziny Dickson (szeroka oferta wykładzin tego typu zaprezentowana została pod adresem dystrybutora: http://www.wykladzinywapol.pl/polecane-produkty/dickson) – w tym przypadku runo jest płaskie i składa się ze splecionych ze sobą włókien jak gęsta siatka. Dzięki tej technice wytwarzania wykładzin możliwe jest uzyskanie rozmaitych efektów wizualnych oraz kombinacji kolorystycznych, a także są one bardzo trwałe i łatwe w czyszczeniu.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
27 − 9 =