Dekoracje okienne stanowią przysłowiową kropkę nad i, podczas ostatecznego wykańczania wnętrza pokoju. Warto jest również poświęcić im nieco uwagi ze względu na długie użytkowanie.

Dekorowanie okien – co powinieneś wiedzieć?

Podczas dekoracji okien zależy nam przede wszystkim na tym, aby ich wygląd był dopasowany do stylizacji pomieszczenia. Dlatego do minimalistycznych aranżacji często wybiera się nowoczesne poziome rolety, a do bardziej klasycznych wnętrz utrzymanych w angielskim stylu – bogato zdobione firany. Najlepszym momentem do wyboru dekoracji na okna jest początkowe ustawienie wszystkich mebli w pomieszczeniu. Dzięki temu ustalamy na jak bogate ozdoby możemy sobie pozwolić. Pierwsza zasada udanego planowania dekoracji okien to dopasowanie ogólnej stylizacji każdego z okien.

Okno w kompozycji z pomieszczeniem

Przypadek, w którym każde okno posiada swój indywidualny wygląd, który nie pasuje do innych sprawia, że w całej aranżacji domu można odczuć pewną dysharmonię. Właściwie dekoracje okienne pomogą nam w maskowaniu mankamentów lub nadawaniu oknom określonego wyglądu. Na samym początku należy więc określić co chcielibyśmy poprawić. Może to być okno o nieadekwatnych rozmiarach lub niekorzystnym kształcie. Jeżeli w naszej sypialni lub kuchni panuje zazwyczaj półmrok, najlepszą tkaniną dla zasłon będzie przezroczysta tkanina. Sytuacja jest oczywiście odwrotna w sytuacji, kiedy światło wpada przez okna w zbyt dużych ilościach.

Jeżeli pomieszczenie odznacza się małą powierzchną, wykorzystane dekoracje okienne powinny być gładkie, bez żadnych odznaczających się ozdób. Dopasowanie długości zasłon to kwestia ogólna – najczęściej polecane są długie zasłony, nieco krótsze niż wysokość jaka dzieli karnisz od podłogi. Dla uzyskania eleganckiego wyglądu wskazanym jest aby kupić zasłony, które opadają na ziemię. Jakie dekoracje możemy wykorzystać przy zasłonach i firanach, aby uzyskać ciekawy wygląd? Mogą to być koronki, bogato zdobione części dekoracyjne, lub elementy nadające powierzchni materiału ciekawego pomysłu.