jaki kolor elewacji do okien

To, jak prezentują się okna, nie zależy tylko od nich samych. Widać je na tle elewacji. Jej kolor powinien harmonizować z kolorem ram okiennych. Jest kilka popularnych kolorów okien i kilka najczęściej wybieranych barw elewacji. Najczęściej będą one do siebie pasować, ale warto bliżej przyjrzeć się temu, jak dobrać kolor elewacji do okien. Są przecież mniej popularne wybory. Znaczenie ma i kolor dachu. I ważne jest nie tylko, by było dobrze, ale jak najlepiej.

Białe okna – pasuje każda elewacja

Najłatwiej mają osoby, które planują wybór białych okien. Do tego koloru pasuje każda elewacja. Może być biała, jasnożółta czy np. szara. A co jeśli w planach jest niebieska? Czemu by nie! Jeśli okna są białe, dobrze wyglądają nawet oryginalne kolory ścian domu. Istotny jest wtedy kolor dachu. Jeśli potrzebny jest pasujący kolor elewacji do brązowego dachu, to wiadomo, że nie może być niebieska. Lepiej wybrać kremową albo beżową. Na podobnej zasadzie można wybrać białą elewację do każdego koloru okien. Biel to barwa uniwersalna. Poza najpopularniejszymi kolorami okien są i inne. Mogą być one i czerwone. Do takich okien elewacja biała albo w odcieniach bieli jest najlepsza, szczególnie jeśli i dach miałby mieć wyrazisty kolor.

Jaka elewacja przy oknach brązowych lub szarych

Najczęściej wybierane okna, poza białymi, to ciemne brązowe, złoty dąb oraz szare. Pasuje do nich biała elewacja, ale można też poszukać innych dobrych połączeń kolorystycznych. Do brązowych okien pasuje elewacja kremowa, piaskowa, w delikatnych odcieniach żółtego. Kiedy widać je na tle szarej ściany, to ocieplają budynek. Kiedy wybiera się kolor elewacji do okien złoty dąb, to doskonała jest elewacja biała. Pasuje także biało-szara. Szare okna pasują do tych samych kolorów, jakie wybiera się do brązowych, czyli odcienie bieli, beżu i delikatny żółty. Idealna jest także szarość w odcieniu jaśniejszym niż kolor okien. Obecnie, kiedy wybiera się szarą elewację, to najczęściej jest w niej i biel. Budynek wygląda wtedy bardziej pogodnie. Tym większe ma to znaczenie, kiedy i okna są szare. Gdy potrzebny jest kolor elewacji do czarnego dachu, to przy szarych oknach warto wybrać jasny i pogodny kolor. Może być to rozbielony żółty kolor. Budynek może być też w bieli, szarości i czerni, ale trzeba się upewnić, że spodoba się tak chłodny jego wygląd. Teoretycznie, jeśli wybiera się to, co najpopularniejsze, to trudno o złe dopasowanie poszczególnych elementów. Chodzi jednak o to, by dom miał taki charakter i wygląd, jaki najbardziej odpowiada. Warto więc przemyśleć każdy jego szczegół.  Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/3-pomysly-na-kolor-elewacji-pasujacy-do-okien-w-kolorze-zlotego-debu