Najmodniejsze kolory elewacji – wskazówki i porady

Kolory elewacji domów w dużej mierze decydują o wyglądzie budynków oraz o tym, jak są one odbierane przez otoczenie. Ich wybór determinują głównie indywidualne upodobania właściciela, jednak osobiste preferencje to nie wszystko. Chcąc uzyskać elegancki efekt końcowy trzeba wziąć pod uwagę szereg innych kryteriów, w tym barwę stolarki okiennej i dachu, a także najbliższe otoczenie budynku.

Kolory elewacji a dach i stolarka okienna

Tynki i farby występują w praktycznie nieograniczonej palecie barw i odcieni, a z kolei pokrycia dachowe to zaledwie kilka podstawowych kolorów, takich jak brązy, czerwienie, szarości czy grafity. W efekcie, chcąc uzyskać spójny efekt architektoniczny, zawsze dobieramy kolory elewacji budynku do dachu, nigdy na odwrót. Co istotne, ważny jest nie tylko odcień pokrycia dachowego, ale również materiał, z jakiego zostało ono wykonane. Czerwień dachówki ceramicznej będzie bowiem całkiem inna, niż na przykład czerwień dachówki bitumicznej czy blachodachówki. Najbardziej zróżnicowane są barwy gontów bitumicznych i blachodachówki, a najbardziej jednolite pokrycia naturalne, takie jak gont czy strzecha. Na odbiór danej barwy będzie też miało wpływ usytuowanie domu. Duże naświetlenie sprawi, że nasycony kolor wyda się jeszcze bardziej jaskrawy, natomiast cienista okolica da odwrotny efekt. Trzeba też mieć na względzie, że w miarę użytkowania odcień dachu może ulegać pewnym zmianom. W wilgotnym otoczeniu dość szybko pokryje się białozielonkawym nalotem dając efekt naturalnego postarzenia całego budynku. Takie pokrycie idealnie skomponuje się z wyrazistymi ścianami w jakimś mocnym, zdecydowanym kolorze. Z kolei jaskrawa elewacja nie powinna być łączona z intensywną czerwienią dachówki, ponieważ da to raczej niepożądany, jarmarczny efekt. Znacznie lepiej sprawdzą się w takiej sytuacji pastelowe barwy lub neutralne beże, szarości czy nawet uniwersalna biel. Niemniej istotnym, a często pomijanym elementem jest stolarka okienna i drzwiowa, a nawet takie pozornie nieistotne szczegóły, jak rury spustowe, schody i podesty. Kolory elewacji muszą harmonizować z wszystkimi tymi detalami, tylko wtedy bowiem uzyskamy elegancki efekt końcowy.

Kolory elewacji a otoczenie

Wybierając kolory elewacji budynku nie możemy się koncentrować tylko i wyłącznie na samej bryle architektonicznej. Niemniej istotne jest otoczenie, i to zarówno sąsiadujące budynki, jak i przyroda. Jeżeli na przykład wszyscy sąsiedzi zdecydowali się na obecnie najmodniejsze kolory elewacji, takie jak delikatne pastele czy beże, nie powinniśmy wybierać intensywnej czerwieni, ale raczej postawić na coś, co będzie harmonizowało z pobliskimi fasadami. Znacznie więcej swobody będziemy mieć z kolei malując dom położony wśród pól i łąk, jednak nawet tutaj powinniśmy dążyć do spójności. Więcej informacji znajdziecie pod adresem: https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/5-pomyslow-na-kolory-elewacji-domow-z-bialymi-oknami

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
22 ⁄ 2 =