Wysokiej jakości izolacja cieplna budynku to sposób na niższe rachunki za ogrzewanie oraz przyjemniejsze warunki wewnątrz. Jak ważne jest ocieplenie domu można przekonać się, spędzając zimową noc w starszym i pozbawionym ocieplenia budynku. Kiedy w piecu zabraknie drzewa czy węgla, temperatura we wnętrzach szybko spadnie, przekładając się na dotkliwe zimno. Do ponownego ogrzania potrzeba sporo surowca, a podczas wyjątkowo srogiej zimy i tak spala się go bardzo dużo. Ocieplenie domu jest krokiem w stronę obniżenia kosztów ogrzewania. Warto zdecydować się na taki wydatek, dotyczy to zwłaszcza mieszkańców starszych budynków. Pytaniem, jakie należy sobie zadać, jest zatem nie czy, ale kiedy ocieplać dom?

termoizolacja domu

Ocieplenie nowego domu

W przypadku nowopowstałych budynków warto trochę się wstrzymać. Kilka miesięcy dzielących zakończenie budowy od położenia ocieplenia pozwoli na obniżenie poziomu wilgoci w świeżych ścianach. Niektórzy eksperci radzą nawet roczną przerwę pomiędzy tymi etapami realizowania inwestycji. Jeżeli z różnych względów prace związanie z położeniem styropianu czy wełny mineralnej są zlecane wcześniej, warto zadbać o dobrą wentylację pomieszczeń. Ściany będą schły wolniej, ale domownicy skorzystają na cieplejszych wnętrzach oraz niższych kosztach za ogrzewanie. W przypadku starszych budynków nie ma takiego problemu, choć także i tutaj warto rozsądnie planować rozpoczęcie pracy. Ocieplenie najlepiej kłaść wiosną lub jesienią. Pamiętając jednak, że zarówno zbyt wysokie temperatury, jak i obfite opady bardzo utrudniają wykonanie zadania.

Ocieplenie domu się opłaca

Porównując koszty na ocieplenie domu a oszczędności wynikające z niego w przyszłości, można przekonać się o sensowności inwestowania w taką ochronę ścian. Zwłaszcza że to właśnie przez nie ucieka aż jedna trzecia ciepła. Szacowane oszczędności wahają się na poziomie około 10% w skali roku, o tyle powinny zostać zmniejszone koszty domowego ogrzewania. Biorąc pod uwagę, że ich pokrycie to lwia część utrzymania całego domu, oszczędności na pewno będą odczuwalne. O tym, kiedy ocieplenie domu się zwróci, decydują także inne czynniki. Między innymi umiejętne zarządzanie energią cieplną w domu, dostosowane do rytmu życia domowników. Współczesne piece pozwalają na regulację temperatury w poszczególnych częściach dnia. Decydując się na montaż ocieplenia, warto też od razu zabezpieczyć z jego pomocą cały dom, od piwnicy po strych. Taka strategia daje najlepsze rezultaty i pozwala maksymalnie ograniczyć utratę ciepła z nieruchomości.

Więcej przydatnych informacji znajdziecie w poradniku: https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/kiedy-ocieplac-dom-poznaj-najlepsze-pory-roku-na-prace-dociepleniowe