Jak przygotować profile pod podwieszany sufit – krok po kroku

montowanie podwieszanego sufitu

Sufity podwieszane mają wiele zalet. Największą z nich jest ich estetyka oraz możliwość wbudowania w nie oświetlenia ledowego. To ogromne ułatwienie, zwłaszcza dla osób, które są zmęczone ciągłym myciem kloszy. Taki sufit podwieszany sprawdzi się np. w kuchniach i salonach o dużej powierzchni, gdzie musielibyśmy umieścić wiele lamp na jednej powierzchni.

Profile sufit podwieszany – wymiary oraz rozmieszczenie

Jeśli chodzi o profile metalowe to przy ich montażu bardzo ważne jest rozmieszczenie odpowiednich rodzajów profili. Do skonstruowania podstawy pod sufit podwieszany potrzebne nam będą aż trzy rodzaje profili metalowych – profile UD, profile CD, profile U. Pierwszy rodzaj jest stosowany jest do montowania do ścian. Jest to podstawa, tzw. obramówka naszego sufitu podwieszanego. Dopiero do tak zrobionej konstrukcji doczepiane są profile CD – jest to drugi rodzaj niezbędnych nam profili. Są to profile nośne, które rozmieszczamy co 40-50 cm. Profile UD mają za zadanie stabilizować profile CD, aby cała konstrukcja była jak najbardziej stabilna. Główne rusztowanie powinno być rozmieszczone krzyżowo, co 100 lub 120 cm, a wieszaki, na których montowane będą umieszczane płyty kartonowo-gipsowe najlepiej umieszczać co 75 cm. Możliwe jest umieszczanie płyt gipsowo-kartonowych bez wieszaków, ale jedynie przy niewielkich rozpiętościach sufitu podwieszanego. Wtedy stosuje się podkonstrukcje, które nie wymagają stosowania wieszaków. Ostatnim elementem są profile ścienne, które wsuwa się pod profile U. Te z kolei przykręcamy bezpośrednio do ściany. Na takich profilach montujemy za pomocą wkrętów płyty kartonowo-gipsowe. Można wybrać spośród wielu ich rodzajów. Do pokoju, czy salonu polecane są płyty o grubszej konstrukcji, które dodatkowo wygłuszą nam cały pokój. Do kuchni oraz łazienki poleca się płyty wodoszczelne z oznaczeniem H. Istnieją również płyty kartonowo-gipsowe z pokryciem hydrofobowym. Dzięki nim nie musimy obawiać się dużej wilgotności. Odpowiednie płyty kartonowo-gipsowe dobierzemy na pewno ze względu na rodzaj pomieszczenia patrząc na odpowiednie oznaczenia.

Jakie są zalety sufitu podwieszanego?

Jeśli wiemy już jakie profile pod sufit podwieszany zastosować, to warto również zastanowić się jakie zalety ma sam sufit podwieszany. Można nim szybko wygłuszyć sufit, jest świetny do schowania nieestetycznych rur, czy wentylacji, można również umieścić w nim bardzo estetycznie wyglądające podświetlenie LED, które na pewno unowocześni design naszej kuchni bądź salonu. Więcej informacji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Acrylputz: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/rozstaw-profili-pod-sufit-podwieszany-porady-eksperta

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
18 × 8 =