Nieogrzewane pomieszczenie – jaką gładź wybrać – poradnik

nieogrzewane pomieszczenie gładż

Gładź, choć jest rozwiązaniem stosunkowo nowym, stała się już standardem we współczesnym budownictwem. Pozwala na uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni ściany, co przekłada się nie tylko na efekt estetyczny, ale również korzyści praktyczne, takie jak mniejsze zużycie farby. Do niedawna jednak jej wykorzystanie w pomieszczeniach wilgotnych i nieogrzewanych było dość problematyczne, ponieważ panujące tam warunki skutkowały pękaniem i łuszczeniem się gładzi. Na szczęście jednak postęp w branży wykończeniowej zmienił sytuację i obecnie dysponujemy szeroką gamą produktów odpornych na niekorzystne warunki zewnętrzne.

Gładź wapienna – właściwości

Najlepszym rodzajem gładzi do pomieszczeń wilgotnych i nieogrzewanych będzie gładź wapienna. W jej skład wchodzą starannie wyselekcjonowane kruszywa oraz poprawiające parametry użytkowe dodatki, dzięki czemu charakteryzuje się ona dobrą urabialnością i łatwością w aplikacji. Co więcej, w przeciwieństwie do produktów gipsowych, świetnie sprawdza się w pomieszczeniach nieogrzewanych i o podwyższonej wilgotności, dzięki czemu z powodzeniem stosuje się ją również w kuchniach i łazienkach. Gładź wapienna wykazuje również właściwości antykorozyjne, co zapobiega powstawaniu ognisk grzybów i pleśni.

Gładź wapienna – jak nakładać

Nawet najwyższej klasy materiały nie ujawnią pełni swoich możliwości przy nieumiejętnym zastosowaniu, dlatego przed przystąpieniem do remontu należy wiedzieć, jak położyć gładź wapienną. Otóż, jak zawsze przy tego typu pracach, należy rozpocząć od fachowego przygotowania powierzchni. Podłoże musi być mocno związane, suche, pozbawione zatłuszczeń i luźnych fragmentów tynku, a także wolne od pyłu, kurzu i starych powłok malarskich. Wszystkie metalowe elementy powinny być odpowiednio zabezpieczone, a niestabilne podłoże wzmocnione dobranym do specyfiki pomieszczenia gruntem. Następnie, po przygotowaniu masy szpachlowej zgodnie z instrukcją, można przystąpić do nakładania gładzi. Gładź wapienną nanosi się ręcznie za pomocą stalowej pacy lub poprzez natrysk hydrodynamiczny. Optymalna grubość warstwy to 1-3 mm.

Gładź wapienna – dodatkowe uwagi

Częstym pytaniem, jakie zadają sobie laicy po wejściu do składu budowlanego jest „jaka gładź wapienna będzie najlepsza?”. Oczywiście teoretycznie zarówno skład jak i parametry poszczególnych produktów są zbliżone, jednak najlepiej wybierać materiały od renomowanych producentów. Zyskujemy wtedy pewność co do tego, że zakupiona gładź posiada wszystkie niezbędne atesty oraz certyfikaty i będzie nie tylko trwała, ale również bezpieczna dla naszego zdrowia. Więcej informacji znajdziecie w tym poradniku: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jaka-gladz-wybrac-do-nieogrzewanego-pomieszczenia

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
19 − 17 =