Problemy wokół systemów kanalizacyjnych

Kanalizacja jest obecnie powszechnie dostępna. Mieszkańcy dużych miast, a także tych mniejszych mogą być zaskoczeni informacją, iż nie wszyscy mieszkańcy naszego kraju mogą sobie pozwolić na taką wygodę. We wielu wsiach, zwłaszcza na wschodzie Polski, a nawet na pomorzu kanalizacja nie jest dostępna. Plany udostępnienia tej usługi zostały stworzone wiele lat temu, jednak wdrożenie ich nie należy do prostych czynności. Są to potężne inwestycje. Wymagają milionowych nakładów finansowych, a często zmian w znajdujących się w danej miejscowości zabudowań. Do tego typu czynności niezbędna jest zgoda właściciela danej działki. Niestety trudności z wypracowaniem kompromisu pomiędzy danym urzędem gminy, a interesantem bywają przyczyną kilku lub kilkunastoletnich opóźnień w rozpoczęciu przedsięwzięcia.

Czy kanalizacja to dobra inwestycja?

Nie wszyscy mieszkańcy są zgodni co do tego czy kanalizacja stanowi dobrą inwestycję. Wśród tych osób na pewno znajdą się takie, które będą usiłowały obejść przepisy prawne i nie będą chciały podłączyć swojego gospodarstwa domowego pod powstający system. Na szczęście dla takich ludzi zostały przewidziane surowe kary w postaci grzywny, a nawet utraty wolności. Kanalizacja nie tylko pomaga w utrzymaniu estetyki, ale także wspomaga ochronę środowiska – dziedzinę niezwykle popularną w dzisiejszych czasach, a zarazem mającą bardzo korzystny wpływ na jakość życie ludzi. Mniejsza część społeczności wciąż łamie prawo nakazujące dbanie o otoczenie. Dosadnym przykładem tego może być nie korzystanie z usług firm zajmujących się wywozem nieczystości. Właściciele takich posiadłości często odprowadzają ścieki do pobliskich rowów lub stawów i innych zbiorników wodnych. Oszczędzają w ten sposób kwoty rzędu kilkuset złotych rocznie. Często ten proceder przez wiele lat nie jest kontrolowany przez odpowiednie jednostki lub uchodzi ich uwadze. Doprowadza to do ogromnych zanieczyszczeń zamieszkałych, a także bardziej wyludnionych terenów. Jak łatwo się domyślić wpływa to negatywnie na stan zdrowia mieszkańców pobliskich miejscowości oraz umniejsza jakość ich życia.

Monitoring miejsc zagrożonych takimi działaniami zdecydowanie powinien być zwiększony. System kanalizacyjny jest na szczęście obowiązkowy we wszystkich miejscowościach do których został doprowadzony. Pobierana zostaje niewielka opłata miesięczna za korzystanie z dogodności, a władze mają ułatwione zadanie w kwestii ustalenia tożsamości osób łamiących prawo. Mimo tego typu rozwiązań pozostają pewne nie dociągnięcia między innymi dotyczące wsi nie objętych systemem. Do głównych problemów należy to w jaki sposób przyspieszyć doprowadzenie do tych obszarów kanalizacji oraz w jaki sposób zmniejszyć koszty związane z jej rozbudową. Prognozy niestety nie wskazują na pozytywne rozwiązanie tej sytuacji. Prawdopodobnie potrzeba jeszcze wielu lat aby dokonał się w tej sprawie przełom.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
29 − 7 =